Svátek má: Eduard

Zprávy

Velikost textu:

Britská média spustila alarm kvůli ruské raketě Zirkon!

Britská média spustila alarm kvůli ruské raketě Zirkon!

Britská média spustila panickou debatu o vlastnostech nové ruské nadzvukové řízené střely „Zircon". Podle nich tyto zbraně představují hrozbu pro loďstvo Velké Británie a mohou změnit rovnováhu sil ve světě.

Ilustrační foto
27.březen 2017 - 11:04

Například The Mirror píše, že nové střely jsou schopné zničit nejmodernější lodě britského námořnictva „jedním úderem".

„Odborníci se obávají, že raketa „Zirkon“ je jedním úderem poslat ke dnu dvě nové britská letadlové lodě v hodnotě šesti miliard liber,"
uvedl článek. Vzhledem k tomu, že flotila Velké Británie nemá žádný způsob, jak chránit lodě před těmito raketami, budou muset letadlové lodě budou zůstat mimo jejich dosah oblastí - hovoříme o stovkách kilometrů. Letouny jsou k ničemu.

National Interest: Strašidelný systém ruských řízených raket Kalibr

Daily Mail zase varuje, že střela je schopna dosáhnout cíl rychlostí až 7,4 tisíc kilometrů za hodinu – tedy šestinásobek rychlosti zvuku.

„Moderním prostředkům protiraketové obrany britského námořnictva se podařilo sestřelit rakety, které se pohybují rychlostí nejvýše 3,7 tisíc kilometrů za hodinu, což znamená, že jsou proti „Zirkonu" bezmocné,“ uvedl v materiálu. Publikace napsala, že „nekontrolovatelné" ruské rakety se mohou stát skutečnou pohromou pro britské letadlové lodě.

Daily Star píše, že raketa „Zirkon" může „změnit rovnováhu sil".

„Tato smrtící raketa může být vypuštěna z území, lodě i ponorky. Překonat 250 kilometrů za dvě a půl minuty, a je rychlejší, než rychlost odstřelovací kulky," poukázal autor článku.

The Sun vydal materiál s názvem „Raketa, kterou nelze zastavit". Deník napsal, že i když „Zirkon" lze sestřelit zbraněmi blízké účinnosti, lodi, na kterou byla zaměřena střela, může i přesto způsobit vážné poškození.

V roce 2016 vyšly najevo testy hyperzvukové řízené střely „Zircon". Tyto zbraně budou instalovány na jaderné ponorky páté generace „Husky". Údaje o technických vlastnostech „Zirkonu" jsou přísně střeženým tajemstvím, pravděpodobný dosah rakety může být 300-400 kilometrů.

Zajímavé při té panice je, že se zároveň, tak nějak na okraj část britského tisku zmiňuje o podobném systému americké provenience, neboli křídlaté hyperzvukové raketě X-51A Waverider. Ovšem bez toho vzrušení.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)