Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Britský ministr obrany byl obviněn z organizování vzpoury proti Mayové

Britský ministr obrany byl obviněn z organizování vzpoury proti Mayové

Britská premiérka Theresa Mayová čelí konzervativním poslancům, kteří požadují, aby se zvýšily výdaje na obranu, uvádí The Times. Za tímto útokem stojí podle některých politiků současný ministr obrany Gavin Williamson.

Gavin Williamson, ministr obrany Spojeného království
25. června 2018 - 07:20

Britský ministr obrany Gavin Williamson byl obviněn z "pokusu o organizování převratu", aby odstranil  premiérku Theresu Mayovou.

Theresa Mayová čelí revoltě konzervativních poslanců, kteří požadují, aby zvýšila výdaje na ozbrojené síly. Poslanci hrozí, že budou na podzim proti rozpočtu. Podle dostupných informací stojí Williamson právě za těmi britskými poslanci, kteří hrozí, že budou hlasovat proti rozpočtu.
 
Právě Theresa Mayová Gavina Williamsona v listopadu minulého roku „povýšila“ z pozice manažera parlamentní strany na pozici šéfa ministerstva obrany.

Gavin Williams měl údajně říct o Therese Mayové: "Udělal jsem ji, můžu ji taky srazit."

Jeden z britských konzervativních poslanců obvinil ministra obrany, že úmyslně vytváří problémy, aby si posílil své mocenské ambice.
 
Další konzervativní poslanec potvrdil, že hrozby o hlasování proti rozpočtu, jsou myšleny vážně.
 
"Kdybych dostal 15 minut na rozhovor s premiérkou, tak bych ji přesvědčil, jak je to vážná situace.. Hovoříme o zachování bezpečnosti země, protože v současné době je vážně ohrožena, "řekl.

 
Další členové parlamentu, připomínají The Times, byli  minulý týden velmi rozčilení, že Mayová odmítla dát slib zachovat status Velké Británie jako „vojenskou sílu prvního řádu“, což by znamenalo možnost nasadit celou řadu jaderných i konvenčních zbraní, stejně jako kybervojska. Politici se obávají, že vláda navrhne snížení výdajů na ozbrojené síly, aby mohla financovat nákladný záchranný plán pro národní zdravotní službu.
 
Mezitím zdroje v britské vládě varovaly, že v zemi hrozí ztráta postavení stálého člena Rady bezpečnosti OSN z důvodu omezení velikosti a potenciálu britské armády. Existují obavy, že v budoucnu budou stále častější  aktivity na výměnu Spojeného království v Radě bezpečnosti  za jinou zemi, například Indii.

Vojenský rozpočet Británie je v současné době 37 miliard liber a pro příští období v roce 2022 se očekává, že dosáhne 40 miliard liber. Zároveň Německo plánuje v příštím roce vynaložit 36,5 miliardy liber na vojenské potřeby a v roce 2025 se jeho náklady zvýší na 60 miliard liber. Francie v tomto roce přidělí ozbrojeným silám 30 miliard liber a v roce 2025 by její výdaje na obranu měly činit 44 miliard liber.

(rp,prvnizpravy.cz,thetimes,foto:arch.)