Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Chmelár: Evropa si musí najít svou cestu nebo bude protektorátem USA

Chmelár: Evropa si musí najít svou cestu nebo bude protektorátem USA

V pondělí se tradičně začalo nejvýznamnější světové fórum - Valné shromáždění OSN. Projevy světových lídrů Donalda Trumpa a Vladimira Putina na svém facebooku porovnává analytik Eduard Chmelár.

Edurad Chmelár
24. září 2020 - 03:20

Vystoupil na něm prezident USA Donald Trump. Kritizoval Čínu, kritizoval Írán, kritizoval všechny, kteří kritizují Spojené státy. Čínu zmínil 12krát. Koronavirus označil za čínský virus a vyhrožoval, že musí „vyvodit odpovědnost vůči zemi, která rozpoutala tento mor". Tvrdil, že USA jsou  „průkopníky v záchraně lidských životů" (ačkoli ve skutečnosti mají Spojené státy nejvyšší počet mrtvých – 200.000 - a vláda nedělá rázná opatření, naopak vládní opatření v Číně vývoj epidemie zastavilo). Pak se pustil do Světové zdravotnické organizace, kterou obvinil, že ji ovládá Čína. I za změnu klimatu prý může Čína a ti, kteří kritizují „výjimečné americké environmentální opatření", nenávidí Ameriku, protože Spojené státy jsou prý k životnímu prostředí „výjimečně ohleduplné". Pochlubil se, že USA má největší armádu na světě, dává nejvíce peněz na zbrojení na světě, a to prý ani zdaleka není konec. Stejně se chvástal, že „eliminoval největšího světového teroristu", čímž měl na mysli jednoho z nejvlivnějších představitelů Íránu, generála Sulejmáního, jehož dal zavraždit.Potom vystoupil ruský prezident Vladimír Putin. Navrhl prodloužení platnosti smlouvy o omezení strategických útočných zbraní mezi Ruskem a USA. Navrhl moratorium na rozmístění pozemních raket středního a krátkého doletu v Evropě a dalších regionech světa, pokud se těchto kroků zdrží i USA (přičemž dodal, že Spojené státy a jejich spojenci na tento návrh Ruska nijak nereagovali). Navrhl, aby mocnosti uzavřely dohodu zakazující rozmisťování zbraní ve vesmíru nebo použití síly proti vesmírným objektům. Navrhl, aby se na půdě OSN diskutovalo o problémech počítačové bezpečnosti. Přislíbil, že Rusko vyvine maximální úsilí na podporu mírového, politicko-diplomatického urovnání regionálních krizí a konfliktů a zajištění strategické stability. Nabídl vakcínu na očkování proti koronaviru zaměstnancům OSN: Varoval, že současná protikrizová opatření nebudou stačit a nové mohou vypracovat jen všechny státy světa společně.


A teď mi řekněte, kdo z těchto dvou pánů vystupuje jako globální lídr. Zatímco Trump jen vyhrožoval a konspiroval jako paranoidní psychopat, Putin přednesl několik iniciativ na odzbrojení a mezinárodní spolupráci. Můžeme mít tisíc výhrad vůči režimu a vnitřní politice Ruska, ale na mezinárodní scéně je Rusko hlasem konstruktivní politiky, střízlivého rozumu a zdrženlivosti, díky které svět ještě není ve válce. Následovat Spojené státy dnes znamená následovat militantní a nevypočitatelnou autoritativní velmoc, která má globální zájmy, ale necítí globální odpovědnost.

Pokud se Evropa nechce dostat potřetí za sto let na pokraj záhuby, musí se vymanit z vlivu destrukční velmoci, která nás táhne ke dnu. Evropa si musí najít vlastní cestu. Jinak nikdy nebude silná a zůstane buď protektorátem USA nebo se stane slepým střevem Asie, končí komentář Eduard Chmelár.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)