Svátek má: Lada

Zprávy

Velikost textu:

Čína uvaluje na nevládní organizace USA sankce za hongkonský zákon!

Čína uvaluje na nevládní organizace USA sankce za hongkonský zákon!

Čína uvalila sankce na řadu amerických nevládních organizací, včetně Human Rights Watch, v reakci na přijetí zákona o Hongkongu, uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying na pondělním briefingu.

Protesty v Hongkongu
2. prosince 2019 - 11:04

„Spojené státy nedávno schválily zákon o ochraně lidských práv a demokracie v Hongkongu, ignorujíce čínský protest, což se stalo vážným porušením mezinárodního práva a základních norem mezinárodních vztahů, jakož i zásahem do čínských vnitřních záležitostí. Peking v tomto ohledu vyjádřil silný protest. V reakci na to se Čína rozhodla uvalit sankce na řadu amerických nevládních organizací, včetně NDI, HRW, Freedom House,“ citovala diplomatku RIA Novosti.

Předtím americký prezident Donald Trump podepsal dva zákony týkající se Hongkongu - „Ochrana lidských práv a demokracie v Hongkongu“, jakož i zákaz dodávek určitého policejního vybavení do zvláštní správní oblasti.


Dokumenty mění Hongkongský politický zákon Spojených států z roku 1992 o Hongkongu a znamenají každoroční přezkum obchodních vztahů s Hongkongem v závislosti na stupni jeho autonomie, a také sankce vůči těm, které Washington považuje za odpovědné za porušování lidských práv v tomto čínském správním regionu. Čína před přijetím nového zákona Spojené státy varovala odvernými opatřeními.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)