Svátek má: Ivo

Zprávy

Velikost textu:

Čínská vojenská transportní letadla přistála v Bělěhradě

Čínská vojenská transportní letadla přistála v Bělěhradě

Srbsko obdrželo o víkendu čínský protiletadlový systém v „utajené operaci“ uprostřed obav Západu, že hromadění zbraní na Balkáně v době probíhající ukrajinské krize by mohlo ohrozit křehký mír v regionu.

Jedno z čínských transportních letadel na letišti v Bělehradu
11. dubna 2022 - 09:01

Média a vojenští experti informovali, že brzy ráno 9. dubna přistálo na bělehradském letišti šest transportních letadel Y-20 ČLR, které údajně dodaly protiletadlové raketové systémy HQ-22 pro srbské ozbrojené síly. Na bělehradském letišti Nikoly Tesly byly vyfotografovány čínské letecké „náklaďáky“ s vojenským označením.

Dodávky zbraní přes území nejméně dvou členských zemí NATO, Turecka a Bulharska, považovali experti za ukázku rostoucího globálního vlivu Číny.

„Operace zahrnující Y-20 byla překvapením, protože provedli let ve formaci, a ne sérii letů s jedním letadlem. Přítomnost Y-20 v Evropě v jakémkoli počtu je také stále poměrně novým fenoménem,“ říkají západní vojenští pozorovatelé.

Srbský vojenský analytik Aleksandar Radić uvedl, že „Číňané provedli demonstraci síly“.

Srbský prezident Aleksandar Vučić implicitně potvrdil dodávku protiletadlového raketového systému středního doletu, jehož nákup byl dohodnut již v roce 2019, a prohlásil, že příští týden představí „nejnovější chloubu“ srbských ozbrojených sil.Už dříve si Vučić stěžoval, že země NATO, které zastupují většinu srbských sousedů, odmítají povolit vojenské transportní lety nad jejich územím v době napětí ve východní Evropě kvůli bojům na Ukrajině. Srbsko, považované za nejbližšího spojence Ruska v Evropě, se odmítlo připojit k sankcím Západu vůči Moskvě.

Ještě v roce 2020 varovali američtí představitelé Bělehrad před nákupem protiletadlových systémů HQ-22, jejichž exportní verze je známá jako FK-3. Z Washingtonu zaznělo, že pokud chce Srbsko skutečně vstoupit do Evropské unie a dalších euroatlantických klubů, musí uvést své vojenské vybavení do souladu se západními standardy.


Čínský raketový systém je často přirovnáván k americkým Patriotům a ruským S-300, i když má kratší dolet. Srbsko se stane prvním provozovatelem čínských raket v Evropě.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)