Svátek má: Vlastimil

Zprávy

Velikost textu:

Contra Magazin: Merkelová selhala – Macron vůdcem Evropy?

Contra Magazin: Merkelová selhala – Macron vůdcem Evropy?

Jestli za vedoucího evropského politika byla považována Angela Merkelová, nyní tuto roli zkouší francouzský prezident Emmanuel Macron, napsal Contra Magazin.

Stane se Macron lídrem Evropy?
7.březen 2018 - 10:10

Německá kancléřka neprokázala houževnatost vůči Rusku a nezvládla transformaci EU do evropského superstátu, a tudíž západní elity sázejí na ambiciózního francouzského vůdce, usilujícího vést celou Evropu.

Emmanuel Macron má ambiciózní plány pro Evropskou unii a chce vytvořit evropský superstát pod svým vedením - na úkor Německa, uvedl rakouský Contra Magazin. „Slabost Merkelové ho činí silným."

Pokud byla v minulých letech německá kancléřka Angela Merkela vnímána v Evropské unii jako vůdčí politik, a po vítězství Donalda Trumpa ve volbách ve Spojených státech ji prohlásili za nového vůdce svobodného světa, tak nyní její hvězda je blízká tomu, aby zhasla v prostoru světových dějin, napsal Marco Maier. Místo Merkelové vzal otěže francouzský prezident Emmanuel Macron - s podporou politických sil, které chtějí, aby se EU změnila na Spojené státy evropské, zdůraznil rakouský novinář.

Storch: Macron masivně zaútočil na svrchovanost členských států

Nicméně to není vše, tvrdí. Merkelové se s Ruskem nepodařilo tvrdě vypořádat, jak se očekávalo v západních elitách. Nyní to spíše očekávají od bývalého bankéře Rothschilda, tím spíše, že Francouz má potřebné, z hlediska elity, ambiciózní nároky jako představitel velmoci. Německu to po dvou světových válkách chybí, upozornil časopis.

Pokud Macron povede v geopolitice nejen Francii, ale prakticky celou Evropskou unii pod francouzským vedením, evropské elity budou jenom rády. Zvlášť pokud budou Evropané proti Trumpovi a Putinovi.

Jedinou otázkou je, zda bude Macron schopen zlomit odpor těch vlád, které nechtějí vidět jejich zemi jako součást evropského superstátu, to znamená, jako například v Maďarsku, Dánsku, Rakousku a Polsku. Proto francouzský prezident a stoupenci jeho politiky budou muset získat klíčové pozice v nejdůležitějších orgánech EU, jako je Evropská komise a Evropského parlamentu, a získat podporu co největšího počtu vlád členských států EU.


Cíl je jasný: Evropská unie musí být přeměněna na superstát, a, vzhledem k tomu, že Angela Merkel nezvládla tento úkol, musí to vést Emmanuel Macron, napsal časopis. Nicméně je stále obtížné určit, zda se podaří uspět francouzskému prezidentovi nebo v Evropě zvítězí síly obhajující zachování národních států v jejich současné podobě, uzavřel Contra Magazin.

(kou, prvnizpravy.cz, contra-magazin.com, foto: arch.)