Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

Contra Magazin: Merkelová selhala – Macron vůdcem Evropy?

Contra Magazin: Merkelová selhala – Macron vůdcem Evropy?

Jestli za vedoucího evropského politika byla považována Angela Merkelová, nyní tuto roli zkouší francouzský prezident Emmanuel Macron, napsal Contra Magazin.

Stane se Macron lídrem Evropy?
7. března 2018 - 10:10

Německá kancléřka neprokázala houževnatost vůči Rusku a nezvládla transformaci EU do evropského superstátu, a tudíž západní elity sázejí na ambiciózního francouzského vůdce, usilujícího vést celou Evropu.

Emmanuel Macron má ambiciózní plány pro Evropskou unii a chce vytvořit evropský superstát pod svým vedením - na úkor Německa, uvedl rakouský Contra Magazin. „Slabost Merkelové ho činí silným."

Pokud byla v minulých letech německá kancléřka Angela Merkela vnímána v Evropské unii jako vůdčí politik, a po vítězství Donalda Trumpa ve volbách ve Spojených státech ji prohlásili za nového vůdce svobodného světa, tak nyní její hvězda je blízká tomu, aby zhasla v prostoru světových dějin, napsal Marco Maier. Místo Merkelové vzal otěže francouzský prezident Emmanuel Macron - s podporou politických sil, které chtějí, aby se EU změnila na Spojené státy evropské, zdůraznil rakouský novinář.

Storch: Macron masivně zaútočil na svrchovanost členských států

Nicméně to není vše, tvrdí. Merkelové se s Ruskem nepodařilo tvrdě vypořádat, jak se očekávalo v západních elitách. Nyní to spíše očekávají od bývalého bankéře Rothschilda, tím spíše, že Francouz má potřebné, z hlediska elity, ambiciózní nároky jako představitel velmoci. Německu to po dvou světových válkách chybí, upozornil časopis.

Pokud Macron povede v geopolitice nejen Francii, ale prakticky celou Evropskou unii pod francouzským vedením, evropské elity budou jenom rády. Zvlášť pokud budou Evropané proti Trumpovi a Putinovi.

Jedinou otázkou je, zda bude Macron schopen zlomit odpor těch vlád, které nechtějí vidět jejich zemi jako součást evropského superstátu, to znamená, jako například v Maďarsku, Dánsku, Rakousku a Polsku. Proto francouzský prezident a stoupenci jeho politiky budou muset získat klíčové pozice v nejdůležitějších orgánech EU, jako je Evropská komise a Evropského parlamentu, a získat podporu co největšího počtu vlád členských států EU.


Cíl je jasný: Evropská unie musí být přeměněna na superstát, a, vzhledem k tomu, že Angela Merkel nezvládla tento úkol, musí to vést Emmanuel Macron, napsal časopis. Nicméně je stále obtížné určit, zda se podaří uspět francouzskému prezidentovi nebo v Evropě zvítězí síly obhajující zachování národních států v jejich současné podobě, uzavřel Contra Magazin.

(kou, prvnizpravy.cz, contra-magazin.com, foto: arch.)