Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

Daily Sabah: Pentagon zakázal tureckým pilotům létat na F-35!

Daily Sabah: Pentagon zakázal tureckým pilotům létat na F-35!

Pentagon přistoupil ke konkrétní mstě a tureckým pilotům podstupující výcvik na základně US Air Force zastavili lety na stíhačkách F-35, uvedl Daily Sabah.

Americká "stealth" stíhačka F-35
12. června 2019 - 10:10

Podle publikace jsou tato opatření amerických orgánů spojena s rozhodnutím Ankary získat ruské protiletadlové raketové systémy S-400.

Turečtí piloti na US Air Force Base Luke v Arizoně už nevzlétají do vzduchu na stíhačce F-35. Oznámil to novinářům oficiální zástupce Pentagonu plukovník Mike Andrews, napsal Daily Sabah.

„Ministerstvo obrany si je vědomo, že turečtí piloti nelétají,“ řekl Andrews. „Budeme i nadále úzce spolupracovat s našimi tureckými spojenci, abychom ukončili jejich účast v programu F-35, pokud se turecká politika nezmění."


Publikace připomněla, že v předtím Pentagonu slíbil, že zruší dohodu s Ankarou na koupi F-35, pokud se nevzdá svých plánů na získání ruských protiletadlových raketových systémů S-400. Americké úřady tak zhoršily již tak dlouhý a ostrý spor se svým klíčovým spojencem NATO.
 
Ve své tvrdé dvoustránkové zprávě americký ministr obrany Patrick Shanahan oznámil, že výcvik tureckých pilotů skončí 31. července. Ankaře navíc podle úředníka nebude umožněno přijmout čtyři letadla, která měla získat. Šéf Pentagonu také varoval, že nákup ruských systémů by mohl poškodit budoucí americké vztahy s Tureckem.
 
Podle americké armády v současné době na základně Luke trénují čtyři piloti a dva letoví instruktoři z Turecka. Kromě pilotů se těchto školení účastní 20 techniků letadel.

(kou, prvnizpravy.cz, dailysabah.com, foto: arch.)