Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Dánský novinář: To je „nejtěžší rána“ americké ekonomice!

Dánský novinář: To je  „nejtěžší rána“ americké ekonomice!

Americká ekonomika, která se neustále vždy jinak rychle zotavuje, čelí nejtrvalejší krizi ve své historii.

Ilustrační foto
7. srpna 2020 - 11:04

Tento názor vyjádřil v článku v dánském vydání Berlingske Ulrik Harald Bie. Koronavirus zasadil USA tvrdou ránu, píše autor článku. Ve druhém čtvrtletí roku zaznamenala americká ekonomika největší poválečnou recesi: HDP klesl ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 o 32,9%, poznamenává.

Klesající hospodářská aktivita a nejvyšší míra nezaměstnanosti od 30. let 20. století snížily daňové příjmy a výdaje vlády vzrostly. Zpráva také uvádí, že klesla spotřeba, klesly investice do podnikání a bydlení a počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti začal opět stoupat.

V březnu vláda vyčlenila 2 biliony dolarů na podporu ekonomiky a v květnu vláda přidělila další 3 biliony dolarů. V červenci začaly diskuse o přidělení dalších bilionů dolarů, připomíná autor článku.


Spojené státy měly vždy dobrou odolnost, ale tentokrát bude pravděpodobně muset spadnout ještě hlouběji do propasti vytvořené koronavirem, než začne zotavení, dodává chmurně publikace.

Počet zjištěných případů infekce novým typem koronaviru ve Spojených státech za poslední den vzrostl o 57,5 tisíc, a zemřelo více než 1,3 tisíce lidí. Po celou dobu ve Spojených státech bylo detekováno 4 771 519 infekcí a 156 839 úmrtí. Po infekci se zotavilo více než 1,5 milionu lidí.

(kou, prvnizpravy.cz, berlinske.dk, foto: arch.)