Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: Helmut Kohl finančně podporoval uvězněné nacisty

Der Spiegel: Helmut Kohl finančně podporoval uvězněné nacisty

Podle nově objevených dokumentů Helmut Kohl finančně podporoval organizaci, která pomáhala nacistickým zločincům ve věznicích, píše se v článku.

Helmut Kohl v 60.letech
5. února 2018 - 06:20

Polské ministerstvo zahraničních věcí odhalilo šifrované zápisy týkající se návštěvy Helmuta Kohla v Polsku v roce 1989.

Podle týdeníku Spiegel v dokumentech se také  píše o každoročních platbách Helmuta Kohla ve výši asi 200 německých marek organizaci „Hilfswerk Hausser“ Organizace shromažďovala finanční prostředky pro odsouzené nacistické válečné zločince a jejich příbuzné.

Organizace  Hilfswerk Hausser  byla založena v roce 1962 generálem Reichswehru a Waffen-SS Paulem Hausserem. Kohl, jak píše Der Spiegel jej „považoval za slušného muže".

V té době Hausser loboval u politiků za pomoc ve stáří pro své společníky a aktivně pomáhal při  „zametání“  nacistických zločinů.

Jako německý kancléř v letech 1982-1998 Helmut Kohl sympatizoval s Waffen-SS. V roce 1985 způsobil skandál, kdy s tehdejším prezidentem Spojených států Ronaldem Reaganem vojenský hřbitov v Bitburgu, kde jsou také pohřbeni členové Waffen-SS.

Pro mnoho historiků a politologů byla návštěva kancléře v Bitburgu obscénním gestem a někteří obvinili Kohla, že ukončil vyšetřování nacistických zločinů.

USA a Ukrajina v OSN hlasovaly proti rezoluci o boji proti nacismu!

Helmut Kohl (3. dubna 1930 – 16. června 2017) byl německý konzervativní politik, dlouholetý předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU). V letech 1969–1976 byl předsedou zemské vlády spolkové země Porýní-Falc. Od 1. října 1982 do 3. října 1990 byl kancléřem Západního Německa. Od 3. října 1990 do 27. října 1998 byl kancléřem sjednoceného Německa. Zasloužil se o rozvoj Spolkové republiky Německo a rozhodujícím způsobem o znovusjednocení Německa. Ve své vlasti je nazýván „kancléřem německého sjednocení“ .

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)