Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: Merkelová se před Trumpem krčit nebude!

Der Spiegel: Merkelová se před Trumpem krčit nebude!

Německo-americké vztahy jsou v hluboké krizi, napsal německý týdeník Der Spiegel. Obě strany si hrají na diplomatické „mlčení“.

Donald Trump a Angela Merkelová
19. srpna 2019 - 04:20

Německá kancléřka se během svých návštěv v USA nesetkává s šéfem Bílého domu a ten během svých návštěv v Evropě zase „letí kolem“ SRN. Němci doufají, že na konci „Trump éry“ přijdou staré dobré časy transatlantického partnerství, ale tyto naděje jsou iluzorní, zdůraznila publikace.

Německo-americké vztahy „jsou na dně“, uvedl Der Spiegel. Od okamžiku, kdy Richard Grenell převzal funkci velvyslance USA v Německu, hrají obě strany na diplomatické „mlčení“. Zástupce Bílého domu ve skutečnosti přerušil kontakty s organizací „Atlantic Bridge“ („Atlantický most“), která je právě odpovědná za dialog mezi Berlínem a Washingtonem, uvedla publikace.

Jeho „demonstrativní lhostejnost“ jen překonává „přisátí se k moci“. Působí jako „pravicový extremistický koloniální důstojník“, jak ho popsal bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Když na jaře letošního roku rezignoval Friedrich Merz na čele Atlantického mostu a navrhl jmenování Sigmara Gabriela, bývalého spolkového ministra zahraničí Německa, americký velvyslanec této organizaci osobně zavolal a postavil se proti jeho kandidatuře. Jeho slova však byla ignorována.

Kvůli tomuto chování začali všichni v Berlíně Grenella obcházet. Německá kancléřka Angela Merkelová s ním nikdy nemluvila. Dokonce ani ministr zahraničí Heiko Maas se rozhodl, že nebude rokovat s velvyslancem. „Nedokázal jsem si představit, že taková krize v německo-amerických vztazích je možná," sdílel svůj údiví Nicholas Burns, bývalý americký vyslanec v NATO. Německo se stalo „antipodem Trumpovy Ameriky“. A odcizení mezi bývalými spojenci roste. Mezi současnou hlavou Bílého domu a Angelou Merkelovou existují rozpory v zájmech a politických otázkách a také problémy s „osobní chemií“.

Berlín a Washington mají zcela odlišné postoje k tomu, jak budovat vztahy s Íránem. Německé orgány poprvé odůvodnily svou neochotu účastnit se vojenské operace (v Perském zálivu) skutečností, že byla vedena Spojenými státy. Obchodní konflikt může vést k sankcím. A v kontextu sporů ohledně požadavků NATO, podle nichž by členové aliance měli utratit 2% svého HDP na armádu, Grenell hrozil Berlínu stažením amerických vojsk z Německa.


Zároveň mlčí, že USA potřebují vojenské základny pro provádění operací na Blízkém východě a pro cvičení s partnery v alianci. Jsou tam přiváženi ranění. Je tam uložena munice. Kromě toho by americký Kongres nikdy takovou iniciativu nepodpořil, protože by se, jak poznamenal jeden z kongresmanů, stala „zradou spojenectví s Německem“. Nezapomeňte, že Trump otevřeně přispívá k rozdělení Evropské unie. Například vyzývá britského premiéra Borise Johnsona k Brexitu bez dohody, zdůraznil Der Spiegel.

Němci nikdy neměli tak špatný vztah ke Spojeným státům jako nyní. 85% německých občanů popisuje svůj postoj k Americe jako negativní nebo velmi negativní. Zároveň 42% považuje Čínu za spolehlivého partnera. Merkelová a Trump prakticky nekomunikují. Pokud si kancléřka volala téměř každý týden s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou, pak jsou telefonní rozhovory se současnou hlavou Bílého domu raritou. Německá strana zároveň věří, že jakékoli rozhovory s americkým prezidentem jsou z velké části bezvýznamné, protože nebudou fungovat, aby ho to odvrátilo od zvoleného kurzu. Navíc se německá kancléřka nebude před ním krčit, zdůraznil článek.

Merkelová vejde do historie jako protivník Trumpa, uvedla publikace. A i když sama považuje takový titul za „groteskní a absurdní“, ji nazývají „vůdcem svobodného světa“. Zároveň se však zdá, že ji tato role těší. V květnu tohoto roku odletěla do Bostonu, aby přednesla projev na Harvardské univerzitě. Její vystoupení označili „antitrumpovským manifestem“. Navíc se nyní stalo pravidlem, že se Merkelová během svých cest do Spojených států s Trumpem nesetkává.

Trump, který přijíždí do Evropy, také „letí“ okolo Německa. Už navštívil Řím, Paříž, Londýn, ale ani jednou za svého prezidentství - v Německu. Po summitu G7 se chystá navštívit Kodaň a Varšavu. A Berlín si dobře uvědomuje symboliku těchto návštěv. S polsko pravicově-populistickou vládou je spojen odmítáním migrační politiky Merkelové. Kromě toho východoevropský stát, s velkým potěšením Spojených států, plní své závazky vůči NATO a staví se proti „Nord Stream 2“.

Trump půjde do Dánska jen proto, aby zasáhl do uskutečnění německo-ruského projektu. Bude vyvíjet tlak na Kodaň, aby zakázala výstavbu části plynovodu na svém území. Ale i když místní úřady nepodlehnou tlaku Washingtonu, Američané budou pokračovat ve své činnosti. Hrozí uvalením sankcí proti společnostem zapojeným do projektu „Nord Stream - 2“. Tyto sankce visí nad Německem jako Damoklů meč. Spojené státy zároveň tvrdí, že nechtějí umožnit nárůst moskevského vlivu na Berlín, ale ve skutečnosti prosazují své vlastní hospodářské zájmy. Američané nechtějí, aby Němci kupovali zemní plyn ze Sibiře, ale zkapalnělý z Texasu. V tísni je i německý automobilový průmysl. Trump již více než rok vyvolává u šéfů Daimler, BMW a Volkswagen „strach a hrůzu“ a vyhrožuje jim cly.

Berlín doufá, že až skončí „Trumpova éra“, přijdou „staré dobré časy transatlantického partnerství“, ale ve skutečnosti je to iluze, protože vztahy už nikdy nebudou stejné. Na některých pozicích demokraté sdílejí Trumpovu kritiku Evropy. Také hovoří o výdajích na obranu a potřebě účasti Německa na amerických vojenských operacích. Takže i po změně moci zůstane Washington nepříjemným partnerem, dodal chmurně Der Spiegel.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)