Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Die Zeit: Trumpův egoismus ohrožuje svět „jaderným neštěstím“!

Die Zeit: Trumpův egoismus ohrožuje svět „jaderným neštěstím“!

Nacionalistický a sobecký směr hlavy Bílého domu Donalda Trumpa podkopává základy kontroly zbraní, píše Die Zeit.

Donald Trump, prezident USA
2. června 2020 - 10:10

Opouští jednu smlouvu za druhou a spoléhá na nepředvídatelnost, nedůvěru a strach. To ohrožuje svět „jaderným neštěstím“, ale lidé jsou příliš zaujati pandemií, než aby si to uvědomili, poukazuje nešťastný autor článku, Michael Tuman.

Hlava nebere, jak uvolněně Američané a Evropané zpočátku reagovali na epidemii zuřící v Číně, píše Die Zeit. „Jako by viry držely hranice," poznamenal autor článku Michael Tuman. Problém je však v tom, že reagují podobným způsobem na „jadernou hrůzu“ ohrožující náš svět.

Téměř každý den se dozvídáme o vytvoření nového bojového systému nebo porušení další smlouvy o odzbrojení. Jsme však příliš zaujati pandemií a nevíme, že další hrozby - globální oteplování a závod ve zbraních - se vymknou z kontroly.
 
Šéf Bílého domu, Donald Trump, odstoupil od Smlouvy o otevřeném nebi, pokračuje publikace. Američané to nepotřebují, protože mohou získat potřebnou rozvědnou informaci pomocí satelitů. Skutečná hodnota této dohody byla však jiná: vytvořila atmosféru důvěry ve vztazích mezi USA, Evropou a Ruskem. Během společných letů se setkali vojáci z různých zemí a mezi sebou komunikovali.

 
Rusko bohužel uvalilo „nepřijatelná“ omezení na lety nad svým územím, poznamenává Tuman (poněkud zapomínaje, že podobné „nepřijatelná“ omezení praktikují i USA. Je to jakási současná norma západní žurnalistiky poukazovat na to, že vlastně Rusko taky neustále porušovalo či porušuje smlouvy, opakovat prohlášení Američanů – obvykle bez důkazů či polopravdy - a papouškovat Stoltenberga papouškujícího Američany, aby následně drtivě zkritizovala destruktivní politiku Trumpa – pozn. red.).

Obě jaderné mocnosti neuznávají smlouvu. „To je nebezpečné: existuje jen velmi málo takových kontaktních míst mezi vojáky NATO a ruskou armádou," varuje autor (opět navazuje na poněkud nekorektní tvrzení, že obě země neuznávají smlouvy - jsou to Spojené státy vždy a pokaždé, které smlouvy likvidují, a ostatně pak právě pokračuje v tomto duchu - pozn. red.).
 
V průběhu let porušil šéf Bílého domu veškeré smlouvy, které budují důvěru nebo jsou na nich založeny: jaderná dohoda s Íránem, Smlouva o INF, Mezinárodní smlouva OSN o obchodu se zbraněmi. Trump ve své práci spoléhá na nepředvídatelnost, nedůvěru a strach. A jeho dalším cílem by mohla být START III. Pokud nebude obnovena, její platnost skončí v únoru 2021.
 
„Rusko používá jinou taktiku k oslabení smluv o odzbrojení," píše Tuman. „Rusové dohodu klidně porušují a zároveň to silně popírají.“ V Rusku a ve Spojených státech však o existující hrozbě vědí diplomaté a vojáci. A vynakládají veškeré úsilí, aby dohodu zachránili a ukončili porušování. Někteří v USA chtějí prodloužit START III. Uznávají důležitost kontroly zbraní, ale nemohou proniknout do Bílého domu (zde se autor dopouští nelogičnosti – pokud je Rusko tak autoritářský režim, o jaké ruské „diplomaty a vojáky“ se jedná, že nemohou proniknout do Kremlu? A jak by Rusku prospěly likvidace smluv, které vedou k závodům ve zbrojení při vědmí, že má desetkrát menší zdroje, než USA? – pozn. red.).


Trump trvá na zapojení Číny do dohody o opatřeních k dalšímu omezení a snížení počtu strategických útočných zbraní. Ale ve srovnání se Spojenými státy je čínský jaderný arzenál velmi malý. Zdá se, že požadavek amerického prezidenta je jen odvrácením pozornosti, míní autor.

„Výsledkem bude nová výmluva, aby se vymanil ze START III. V oblasti raketových zbraní Trump postupuje stejným způsobem jako u všech ostatních smluv: Spojené státy nechtějí dopustit, aby je kdokoli nebo cokoli omezovalo. Tento nacionalistický a sobecký kurz však podkopává základy kontroly zbraní,“ uzavírá Tuman.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)