Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

Dodávky ruských zbraní pro Sýrii znepokojují Izrael

Dodávky ruských zbraní pro Sýrii znepokojují Izrael

Rusko varovalo, že útok USA a spojenců na Sýrii, bude mít následky. Kreml oznámil, že může poskytnout syrskému spojenci nejmodernější leteckou obranu.

S-300
20. dubna 2018 - 06:20

Izraelští analytici a bývalí úředníci ministerstva obrany říkají, že pro židovský stát existuje jen jedna pravděpodobná možnost, pokud budou S-300 dodány do Sýrie: musí proběhnout okamžitý pokus je vyhodit do vzduchu.

To by zničilo citlivý vztah mezi Izraelem a Ruskem, který otevřel kanály navzdory opačným stranám v konfliktu v Sýrii. A mohlo by to vytvořit další nebezpečný okamžik s potenciálem pokračování sedmileté občanské války na větším území.

Již minulý týden došlo k největšímu rozkolu mezi jadernými rivaly Ruskem a a Spojenými státy. Američtí a turečtí vojáci zabírají části severu Sýrie, zatímco Iránci a Rusové bojují po boku Asadovy armády. Na obloze má Izrael z větší části nárok na svobodu manévrování, a to díky jeho nadřazenosti ve vzduchu a zelenému světlu z Moskvy. Obě podmínky se mohou nyní změnit.

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby, Amos Yadlin byl také jedním z izraelských pilotů, kteří v roce 1981 zničili irácký jaderný reaktor Osirak.

„Rozmístění S-300 v Sýrii je starostí na dobu dvou desetiletí, "řekl Yadlin, "pokud znám letecké síly dobře, máme již správné plány na řešení této hrozby. Po odstranění hrozby, což je v podstatě to, co se děje, jsme zpátky na nohou. "

Rusko již prodalo systémy S-300 do Íránu i proti americkým a izraelským námitkám. Sýrie byla další na řadě,  až do roku 2013, kdy ruský prezident Vladimír Putin zmrazil smlouvu v reakci na žádosti Izraele. Putin však v té době řekl, že kdyby Spojené státy zaútočily, Moskva by "přemýšlela, jak bychom měli jednat v budoucnu."

Ten okamžik přišel po posledních  raketových útocích USA, Francie a Velké Británie jako reakci na údajný chemický útok Asadovy armády.

O hodinu později, náčelník hlavní operační správy Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, Sergej Rudskoi, řekl, že jeho vláda "přehodnotí", zda poskytne leteckou obranu Asadovi. Ministr zahraničí Sergej Lavrov o dva dny později v BBC řekl, že plán by mohl být oživen, protože Rusko má pocit, že musí udělat "vše, co je třeba, aby se syrská armáda ubránila před agresí".

NI: Jaké zbraně mohou použít proti sobě USA a Rusko v Sýrii?

Izrael provedl v Sýrii nejméně 150 náletů od počátku občanské války v roce 2011, podle Zvi Magena, bývalého izraelského velvyslance v Moskvě, naposledy 9. dubna, kdy letadla zasáhla leteckou základnu používanou íránskou armádou; další cíle zahrnovaly vojenské konvoje směřující k hizballáhu, íránské ozbrojené šiitské skupině v Libanonu, kteří opakovaně bojovali s Izraelem.

S-300 patří do rodiny ruských protiletadlových raketových systémů dlouhého dosahu. Tyto systémy jsou určeny k obraně strategických cílů před údery vedenými letadly, vrtulníky, střelami s plochou dráhou letu a balistickými raketami s krátkým dosahem. Systémy jsou schopny činnosti za každého počasí i v podmínkách intenzivního radioelektronického rušení.

"Je to výjimečně pokročilý systém, který může pokrývat velké oblasti území," řekl Michael Oren, izraelský náměstek ministra pro veřejnou diplomacii a poradce premiéra Benjamina Netanjahua.

S-300 (rusky С-300, v kódu NATO SA-10 Grumble, SA-12 Giant/Gladiator, nebo SA-20 Gargoyle) je rodina ruských protiletadlových raketových systémů dlouhého dosahu. Tyto systémy jsou určeny k obraně strategických cílů před údery vedenými letadly, vrtulníky, střelami s plochou dráhou letu a balistickými raketami s krátkým dosahem. Systémy jsou schopny činnosti za každého počasí i v podmínkách intenzivního radioelektronického rušení.


(rp,prvnizpravy.cz,bloomergpolics, foto: arch.)