Svátek má: Kazimír

Zprávy

Velikost textu:

DT: V britských domech pro seniory jim nezákonně odepírají resuscitace

DT: V britských domech pro seniory jim nezákonně odepírají resuscitace

Britští poslanci zaslali ministrovi zdravotnictví Mattu Hancockovi dopis, v němž vyzývají ministerstvo, aby přezkoumalo každé odmítnutí resuscitace spojené s kartami domovů s pečovatelskou službou.

Ilustrační foto
25. listopadu 2020 - 10:16

Tato otřesná praxe chování k starým lidem se však netýká jen Británie. Podobně se zacházelo i se seniory například ve Švédsku. Pozoruhodné ovšem je, jak oba státy stojí v čele kritiky ostatních ohledně „(ne)dodržování lidských práv“.

Jak píše The Daily Telegraph, aktivisté a poslanci se obávají, že nelegální odmítnutí může vést ke smrti tisíců Britů. Britští poslanci požadovali, aby britské ministerstvo zdravotnictví naléhavě přezkoumalo všechna odmítnutí resuscitace obyvatel domovů s pečovatelskou službou, a to v obavách, že k tomu došlo bez vědomí samotných starších osob nebo jejich příbuzných, píše The Daily Telegraph.

Charitativní organizace, včetně Amnesty International, bijí na poplach: během první vlny šíření koronaviru vydávaly některé domovy s pečovatelskou službou příkazy „neresuciovat“, a odmítaly hospitalizace svých hostů.

V říjnu zahájila vyšetřování případu Komise pro zajišťování kvality lékařské péče. Poslanci a aktivisté se nicméně obávají, že během prověrky mohou zemřít tisíce Britů.


Uvedli, že byli „neuvěřitelně znepokojeni“ zprávami o „zjevně nezákonné a neetické“ politice. Navzdory souhlasu britských poslanců s vyšetřováním naznačili, že se závěry lze přijít příliš pozdě.

V tomto smyslu 16 poslanců zaslalo ministrovi zdravotnictví Mattovi Hancockovi dopis, v němž naléhavě žádá o přezkoumání každé odmítnutí resuscitace, připojeného ke kartám domovů s pečovatelskou službou. V něm politici poukázali na to, že rozhodnutí bylo učiněno „bez řádné konzultace“ se seniory nebo jejich příbuznými.

„Přesný počet odmítnutí resuscitace, která byla neoprávněně připojena ke kartám obyvatel pečovatelských domů bez řádné konzultace, stále není znám. Mnoho z těchto lidí může v zimě onemocnět - nemohou a neměli by čekat na výsledky zprávy Komise pro kontrolu kvality lékařské péče,“ uvádí se v dopise.

Ředitel britské pobočky Amnesty International Keith Allen označil nelegální registraci odmítnutí resuscitace za „zjevné porušení lidských práv“. Allen poukázal na to, že taková politika již pravděpodobně vyústila ve smrt mnoha lidí, a naléhal, aby se zabránilo opakování situace v budoucnu.

Podle The Daily Telegraph za pouhé tři měsíce od začátku pandemie se úmrtnost v pečovatelských domech zvýšila o téměř 30 tisíc lidí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, přičemž dvě třetiny všech úmrtí přímo souvisely s koronavirem. Aktivisté se zároveň domnívají, že mnoho případů COVID-19 nikdy nebylo odvezeno do nemocnice kvůli nelegální registraci odmítnutí hospitalizace.

Mluvčí britského ministerstva zdravotnictví zase prohlásil, že je „zcela nepřijatelné“ odmítnout resuscitaci nebo hospitalizaci jakékoli skupině občanů a zdůraznil, že resort takovou politiku nikdy neprováděl.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)