Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

EU hodlá rozšířit své hranice, aby bojovala proti vlivu Ruska!

EU hodlá rozšířit své hranice, aby bojovala proti vlivu Ruska!

Evropská unie hodlá navrhnout členství v organizaci šesti zemím Balkánského poloostrova najednou, aby se vypořádala s ruským vlivem a migračním tokem, informovaly Financial Times.

Ilustrační foto
2. února 2018 - 11:06

Jedná se o Albánii, Srbsko, Černou Horu, samozvanou republiku Kosovo, Makedonii a Bosnu a Hercegoviny. Toto rozhodnutí je vyvoláno skutečností, že balkánské země propustily hlavní migrační toky, které vedly ke krizi v Evropě.

Brusel se kromě toho obává, že Moskva posiluje svůj vliv v regionu a údajně „hraje na rostoucí nedůvěře, pokud jde o sliby EU ohledně členství a nabízí se jako alternativní partner".

Atlantic Council radí: Okupací Balkánu nastolí USA jeho stabilitu!
USA a NATO budou chránit Srbsko před ruskou "invazí propagandy"

Publikace uvedla, že plány na rozšíření jsou uvedeny v dokumentu Evropské komise, který by měl být zveřejněn 6. února. Konečný termín je 2025 ale není považován za skutečný vstup, ale za motivaci. Ze všech šesti kandidátů začalo jednání o přistoupení k EU pouze dvěma zeměmi - Srbskem a Černou Horou.

Tyto informace Financial Times zcela jednoznačně potvrzují kritiku, že se lídři organizace již neřídí sociálními a ekonomickými parametry, ale spíše politickými úvahami jakéhosi „pochodu na Východ“, nepřátelského rozšiřování sféry vlivu EU a v závěsu s ní NATO proti Rusku a jeho izolaci.


Poslední zemí, která se připojila k Evropské unii, bylo Chorvatsko (2013). V historii organizace pouze jeden stát oznámil svůj záměr ji opustit - v červnu 2016 ve Velké Británii bylo uspořádáno referendum, v němž 51,9% voličů hlasovalo pro Brexit.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)