Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Expert o radiaci v jižním Uralu: jednali stejně jako v Černobylu!

Expert o radiaci v jižním Uralu: jednali stejně jako v Černobylu!

Ruský expert na jadernou bezpečnost, ředitel společnosti „RESCenter" Michail Rylov ostře kritizoval opožděné tiskové prohlášení federálního Roshydrometu o převýšení radioaktivních izotopů ve vzduchu.

Ilustrační foto
21. listopadu 2017 - 11:05

V Rusku je na obzoru skandál s únikem radioaktivity, který zasáhl celou Evropu, a je spojený s jeho popíráním a hledáním viníků.

Podle Roshydrometu byl v oblasti Čeljabinska koncem září a začátkem října zaznamenán radioaktivní izotop ruthenium-106 (Ru-106). Převýšení celkové beta-aktivity v radioaktivních aerosolových a spádových vzorcích byl zaznamenán u všech míst nacházejících se v jižním Uralu.

„To je hanebné. Podle zákona nejsou informace o životním prostředí být tajemstvím. A Roshydromet prostě musel upřímně zveřejnit, že máme rádioaktivní pozadí, všechno je v pořádku, ale u jednoho z izotopů je neočekávaný přebytek koncentrace. Pod normou. Jen tyto údaje naznačují 400násobný přebytek průměrných hodnot emisí. A bylo nutné o tom psát. Ale musíme to přiznat. Teď jsme se chovali jako kdysi s havárií v Černobylu. Za prvních pár dní jsme nic neřekli, ačkoli v podniku, kde jsem  v Petrohradě pracoval, byl během dne zjištěn náhlý přebytek koncentrace ve vzduchu," řekl rozčíleně Rylov.


Odborník naznačil, že je pravděpodobné, že ruthenium-106 by mohl uniknout z chemického kombinátu „Maják“.

„V Čeljabinsku existuje mnoho různých podniků, které pracují s radioaktivními prvky. Celý seznam je na stránkách společnosti Rosatom. Ale chemička „Maják“ dost zajímavá, že se jedná o nejvýkonnější radiochemickou výrobu, kde se ozářené palivo otevře a veškerý obsah je zpracován pro různé účely, jako je obrana a národohospodářství,“ uvedl Rylov („Maják“ ve svém tiskovém prohlášení však únik radioizotopu ruthenia -106 rezolutně popřel s tím, že již léta se jeho výroba netýká uvedeného izotopu – pozn. red.).

Dříve Federální úřad pro radiační ochranu v Německu (BfS) uvedla, že možným zdrojem dříve pozorovaného nárůstu úrovně radioaktivity v Evropě může být jižní část Uralu.


Podle odborníka evropští vědci přirozeně konstatovali uvolňování radioaktivních částic koncem září.

"V Evropě byl nalezen vzácný izotop v malých množstvích. Odkud pochází? Začali jsme kontaktovat naše specialisty na přenos vzduchem. Ti zase říkali, že to s největší pravděpodobností pochází z Ruska. Jediné, co bylo těžké odhadnout situaci, kvůli tomu, že není známo, do jaké výšky uniklo," zdůraznil Rylov.

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: arch.)