Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Exšéf MZV Francie: Evropany rozčiluje, že Rusové zůstali Rusy!

Exšéf MZV Francie: Evropany rozčiluje, že Rusové zůstali Rusy!

Situace dosáhla „strategické absurdity“ a evropské vztahy s Ruskem se v posledních desetiletích jeho existence zhoršily více, než se Sovětským svazem, řekl bývalý francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine pro Le Figaro.

Lídři Francie a Ruska
19. srpna 2019 - 11:04

Trvá na tom, že se Rusko se vyvíjí svým vlastním tempem a Francie navzdory tomu potřebuje navázat s ním vztahy, diskutovat o problémech a obnovit rovnováhu moci.

Bývalý francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine označil nadcházející návštěvu Vladimíra Putina v rezidenci Emmanuela Macrona„velmi užitečným pokusem dostat Francii a možná i Evropu ze slepé uličky, ze zbytečné poziční války“. V rozhovoru s Le Figaro poznamenal, že obě strany se v této válce mýlí, ale během Putinova třetího prezidentského období dosáhla situace „strategické absurdity“: evropské vztahy s Ruskem se v posledních desetiletích její existence zhoršily více, než se Sovětským svazem.

Z této schůzky však nelze očekávat okamžité změny. Poznamenal, že datum schůzky si Macron vybral velmi vhodně - těsně před summitem G7, odkud bylo Rusko po připojení Krymu vyloučeno. Nepodporuje toto rozhodnutí a naopak označil snahu Spojených států přijmout Ukrajinu do NATO za „nešťastnou“.

Podle Védrina Západ „arogantně“ vnucuje své hodnoty zbytku světa 30 let, takže vysvětluje „základy“ mezinárodních vztahů: setkat se neznamená schválit, mluvit neznamená legitimizovat, mít vztahy se zemí neznamená být přáteli. Podle něj musí Francie udržovat vztahy s vůdci všech zemí, zejména pokud jde o bezpečnost v Evropě - jako je tomu nyní, když jsou klíčové smlouvy sovětské éry postupně likvidovány.

„Toto setkání pobouřilo jen malé skupiny lidí ponořených do stavu křížové výpravy proti Rusku. Nenabízejí žádné konkrétní řešení geopolitických problémů a jsou spokojeni s neefektivností a zbytečnou moralizací,“ citovala publikace politika.


Během prvních dvou období se Putin pokusil natáhnout ruku k Západu, který na to nereagoval. A nyní, během svého třetího funkčního období, ruský vůdce používá provokace, jako je jeho prohlášení, že liberalismus je zastaralý. Putin však není jediný, kdo zpochybňuje nadřazenost západního liberalismu. Například si to myslí v Asii a sám Védrine hovoří o konci „monopolu“ Západu na moc a hodnoty.

Podle jeho názoru by Západ nebyl Putinovými výroky tak zaujat, kdyby ho jeho vlastní problémy nenarušily zevnitř. „Putin, nebo ne, ale musíme najít odpovědi na tuto výzvu v nás a sobě," řekl francouzský politik.

Podle Vedrina budoval Západ iluzi o rychlé demokratizaci Ruska - stejně jako si to Spojené státy vyzkoušely ve vztahu k Číně po vstupu do WTO. „Ale Rusové zůstali ... Rusy. A za to jsme na ně naštvaní. To není ani demokratický režim, jaký máme, ani diktatura, která tam byla dříve. Část západní společnosti zuří, ale je tomu tak: Rusko nezměníme, vyvíjí se samo o sobě, svým vlastním rytmem a svým vlastním způsobem,“ citovala publikace slova Védrina.

Navrhuje návrat k většímu realismu v politice, zároveň však požaduje respektování volebních a demokratických norem. A to by podle něj nemělo bránit tvrdému rozhovoru s Vladimirem Putinem o všech otázkách, které se týkají Francouzů a se kterými nesouhlasí. Země však potřebují trvalý dialog.

Emmanuel Macron opakovaně řekl, že jeho cílem je vrátit Rusko do Evropy a tím napravit chyby Západu, které v posledních letech tlačily Rusko k Číně. „Náš přístup by měl být náročný a ostražitý, ale ne pomstychtivý a fanatický," zdůraznil Védrine.


Podle něj je nutné obnovit správnou rovnováhu sil ve vojenské, jaderné, vesmírné a digitální sféře. Je však důležité jednat s Ruskem, předkládat mu návrhy, protože Evropa s ním bude vždy muset jednat jako soused. A je třeba vytvořit téměř od nuly politiku kontroly zbrojení. Kromě toho, mezi obecnými otázkami, v nichž může Evropa spolupracovat s Ruskem, zdůraznil politik boj proti terorismu a ekologičtější ekonomiku – jako hlavní problém století.

Pokud se Macronovi podaří tento proces zahájit, připojí se další evropské země. „Musíme obnovit naše vztahy s Ruskem, aniž bychom čekali na Trumpa, který, pokud bude znovu zvolen, vrátí dynamiku do vztahů mezi USA a Ruskem, aniž by vzal v úvahu zájmy Evropy," uvedl Védrine v rozhovoru pro Le Figaro.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)