Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Obchodní válka USA zasáhla čínskou ekonomiku!

Focus: Obchodní válka USA zasáhla čínskou ekonomiku!

Ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl růst čínské ekonomiky rekordního minima za posledních 30 let.

Ilustrační foto
17. září 2019 - 11:06

Je to zapřičiněno vlivem obchodní války se Spojenými státy na zemi, vysvětluje německá publikace. Neočekávaně nízké výsledky jsou pozorovány v oblasti průmyslové výroby, maloobchodu a investic.

Obchodní válka se Spojenými státy vytváří silný tlak na čínskou ekonomiku, což negativně ovlivňuje její růst, píše Focus. „Pro tak velké národní hospodářství, jako je Čína, je docela obtížné udržet vysokou míru růstu více než 6 procent na pozadí nejisté mezinárodní situace," řekl čínský premiér Li Kche-čchiang.

Peking očekával, že letos ekonomika poroste ze 6% na 6,5%, pokračuje německá publikace. Ale již ve druhém čtvrtletí klesl na 6,2%, což je rekordní minimum za posledních 30 let. A tlak se jen zvyšuje. Nové ekonomické údaje zveřejněné Státním statistickým úřadem Číny ukazují neočekávaně nízké výsledky v průmyslové produkci, maloobchodu a investicích.

 
Přesto je čínský premiér ohledně budoucnosti optimistický. Ocenil ekonomiku své země za její udržitelnost, potenciál a možnosti. Odborníci tvrdí, že k jejímu oživení přijmou centrální banka a Peking další opatření. Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou však bude pokračovat dlouhou dobu, i když obě strany projevují „gesta dobré vůle“. Začátkem října se v hlavním městě USA sejdou zástupci států k vyjednávání.

Skutečnost negativního vlivu obchodní války na čínskou ekonomiku (i na americkou) je předpokládaným faktem a trochu je překvapivé, že je německé vydání „překvapeno“. Skutečností také je, že tento spor mezi ekonomickými giganty, vyvolaný nezodpovědně Spojenými státy, má rovněž záporný vliv na růst světové ekonomiky. Nicméně třetí skutečností také je, že i přes „rekordní“ pokles má Čína stále ohromující růst 6 procent HDP (kdy v Evropě ekonomové bouří nadšením nad desetinami procenta růstu a Německo je de facto v recesi).

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)