Svátek má: Daniel

Zprávy

Velikost textu:

Focus: S italskou vládou je to ještě horší, než s německou vládou!

Focus: S italskou vládou je to ještě horší, než s německou vládou!

Dnes se v Itálii konají parlamentní volby, ale podle německého časopisu Focus Online si Itálie musí vybrat pouze to nejlepší z nejhoršího.

Silvio Berlusconi, bývalý italský premiér
4. března 2018 - 11:05

Největší šance má Silvio Berlusconi, navzdory soudům a četným skandálům a jeho hlavním konkurentem je strana „klaunů“, kterou založil někdejší komik. V této souvislosti musí kritici německé vlády pochopit: v Berlíně není zase všechno tak špatné, tvrdí trochu ironicky autor článku.

Zvláštní volby v Itálii ukazují, že v Německu je všechno mnohem lepší než si Němci myslí, napsal Joseph Hausner v časopise Focus Online.

Míra nezaměstnanosti v zemi překročila 11%, dobře vzdělaní odborníci masově opouštějí zemi, růst je výrazně nižší než u jiných evropských zemích, a je nepravděpodobné, že by nějaký stát na světě  měl tak obrovský zahraniční dluh, jako v Itálii, uvedl německý časopis. Tuto neděli si 51 milionů Italů zvolí nový parlament a jistě by chtěli najít naději a činitele, který obnoví jejich důvěru v politiku.

Namísto toho však Italové uvidí „známé odsouzené a bláznivé osoby", uvedl německý novinář. Jednou z možností je Silvio Berlusconi. „Jsem jako dobré víno, s věkem se zlepšuju a teď jsem dokonalý", je pochybný autoportrét bývalého italského premiéra. Nyní má 81 let a nejčastěji se objevuje na mnoha televizních kanálech, které mu patří, takže jeho vliv v zemi je stále obrovský, vysvětlil časopis.

Ve skutečnosti má jeho pravicově-centristická aliance jedinou šanci formovat většinu ve vládě. Je pozoruhodné, že „hladový po moci“ Berlusconi si nedělá starost o to, co mu zabezpečí většinu, kterou může získat pouze prostřednictvím krajně pravicové strany „Ligy severu“, která nazývá Evropu „Titanikem, jdoucím ke dnu".

Italská ekonomika - před volbami těžko věřit v pozitivní obrat
 
Jak Joseph Hausner zdůraznil, ve srovnání s těmi silami to není se stranou „Alternativa pro Německo“ (AfD) v Německu tak špatné: i když se dokonce vláda velké koalice rozpadne (dnes ale německá SPD kývla na koalici s CDU/CSU - pozn. red.), žádnou z velkých stran nenapadne vytvořit novou koalici s AfD. V Itálii je však všechno jiné.

Berlusconiho neustálý boj s orgány spravedlnosti, sexuální skandály, obvinění ze zneužívání úřadu, odsouzení za nezaplacení daní – nad tím se zavírají oči. Bývalý předseda italské vlády si znovu otvírá cestu k moci. Přičemž v této zemi živě diskutují o čtvrtý kancléřský termín Angely Merkelové.

Další možnosti pro Itálii vypadají stejně nezajímavě, pokračuje Focus Online. Sociální demokraté u moci v posledních letech traumatizovali zemi z politického hlediska: Matteo Renzi, v nějž se dřívě vkládaly velké naděje, ztratil svou popularitu vzhledem k tomu, že jednal příliš přísně, a jeho reformy nepřinesly populaci slíbené zlepšení. Jak ukazují průzkumy veřejného mínění, v Itálii ho již netolerují.


Nejsilnějším a jediným, kdo představuje pro Berlusconiho nebezpečí, je „Hnutí Pět hvězd“ - a to také říká něco o světě italské politiky, napsal německý časopis. Jak autor vysvětlil, tato pravicová populistická strana, známá jako strana komiků, protože je založena bývalým italským komikem Beppe Grillem, a dokonce si fakt, že hlavním kandidátem je umírněnější Luigi Di Maio, nemůže udělat nic, aby to napravil. Naštěstí pro Evropu tato strana „klaunů", kritizující EU, a která je schopna soutěžit s Berlusconim, odmítá vstoupit do koalice s jinými stranami.

A pokud si někdo myslí, že se situace v německé vlády je bídná, ať podívá na „nejednotnostnou a naskrze zklamanou“ Itálie, aby si uvědomil, že by to mohlo být mnohem horší, dochází k závěru Focus Online.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)