Svátek má: Jáchym

Zprávy

Velikost textu:

Fotografie poprvé zachytila čínské elektromagnetické dělo!

Fotografie poprvé zachytila čínské elektromagnetické dělo!

V sociálních sítích se objevily snímky čínské vojenské lodi Haiyang Shan třídy 072III, pravděpodobně vybavené funkčním prototypem elektromagnetického děla, hlásí The Drive.

Čínské elektromagnetické dělo
3. února 2018 - 04:20

Fotografie ukazují loď v loděnici v Wuhan (nejlidnatější město ve střední Číně), jejíž předek je vybaven masivní věží s kanónem velkého průměru (odpovídá 155 mm). Ostatní lodě třídy 072III vybavené menší zbraní (37 mm).

Na fotografiích je také vidět několik kontejnerů, které pravděpodobně obsahují generátory, aby se zajistila práce kolejové zbraně (railgun).

Publikace uvádí, že dříve nebyly kolejnicové zbraně nebyly na čínských lodích viděny a „fungující kolejnicový mechanismus instalovaný na lodi znamená pro Čínu velký úspěch a stane se zdrojem vážných obav v Pentagonu". Časopis doslova říká, že Pentagon z toho bude mít bolení břicha a svědčí to o technologickém pokroku Číny.

The Diplomat: Čína poprvé otestovala střelu s hypersonickým kluzákem!

Elektromagnetické dělo je schopno vypálit náboje o hmotnosti asi 10 kilogramů rychlostí několika tisíc kilometrů za hodinu s dosahem několika set kilometrů. To stačí potopit velkou loď, zachytit nepřátelské letadlo nebo raketu. Efekt je srovnatelný s dopadem malého meteoritu na zem.


Strukturálně je zbraň elektromagnetickým hromadným urychlovačem, který se skládá ze tří hlavních prvků: samotné kolejnice (dvojice vodivých kolejnic), projektilu a zdroj konstantního proudu.

Nad těmito zbraněmi pracují v USA, Číně, Rusku a Indii, ale pouze na základě prvního a pravděpodobně i druhého vytvořeného plnohodnotného prototypu.

(kou, prvnizpravy.cz, thedrive.com, foto: twitter)