Svátek má: Drahomíra

Zprávy

Velikost textu:

Hill: Kyjev je podezřelý z ovlivňování voleb USA pro Clintonovou!

Hill: Kyjev je podezřelý z ovlivňování voleb USA pro Clintonovou!

Objevily se nové důkazy, že se zástupci ukrajinských orgánů snažili „ovlivnit“ volby ve Spojených státech v zájmu demokratů, napsal komentátor deníku The Hill.

Hillary Clintonová
27. března 2019 - 07:20

Podle novináře, generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko má v úmyslu zjistit, zda došlo k úniku finanční dokumentace o vedoucím volebního štábu Trumpa Paulu Manafortovi k pokusu kyjevských orgánů činných v trestním řízení pomoci ve volbách Hillary Clintonové.

Vyšetřování Trumpova „spiknutí“ s Ruskem, které trvá téměř tři roky a stálo miliony dolarů, se blíží k dokončení. Na jeho místě se objevují nové důkazy o tom, že se úplně jiná země pokoušela ovlivnit americké prezidentské volby - tentokrát v zájmu demokratů, uvedl John Solomon, komentátor The Hill pod titulkem „Ruské spiknutí bledne, při objevu ukrajinského spiknutí ve prospěch Clintonové“.

Podle novináře, v nedávném rozhovoru, generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko mu řekl, že se chystá zjistit, zda kyjevské orgány činné v trestním řízení záměrně uskutečnily únik finanční dokumentace o Paulu Manafortovi, vedoucího Trumpova volebního štábu, s cílem dosáhnout vítězství Hillary Clintonové.
 
Mluvíme o úniku do amerických mediálních záznamů takzvaného „černého účetnictví", které vedlo k propuštění Manaforta z Trumpova štábu. Stal se také jedním z klíčových bodů obvinění ve vyšetřování „ruské tajné dohody“, která dva a půl roku pronásleduje hlavu Bílého domu, vysvětlil Solomon.
 
Lucenko zahájil vyšetřování poté, co ukrajinský poslanec zveřejnil zvukový záznam. Údajně citoval vysokého ukrajinského policejního důstojníka, který prohlásil, že jeho oddělení provedlo únik Manafortovy finanční zprávy, aby pomohlo kampani Clintonové.
 
Generální prokurátor poznamenal, že tento zvukový záznam je dostatečným důvodem k zahájení vyšetřování možného „protiprávního zasahování do americké volební kampaně“. Přiznává, že se obává, že zástupci orgánů činných v trestním řízení spojených s tímto únikem často kontaktovali Obamovu administrativu prostřednictvím velvyslanectví USA v Kyjevě během volební kampaně.
 
Podle Solomona tato nová Lucenkova odhalení vyžadují pečlivé prošetření. Koneckonců, Ukrajina „trpí bujnou korupcí" a často „se stává cílem špinavých triků Vladimíra Putina". Generální prokurátor, náměstek a soud budou mít pravděpodobně dostatek váhy, aby zahájili seriózní vyšetřování a analyzovali zvukový záznam, který mají k dispozici.


Navíc otázka, jak se ocitlo „černé účetnictví“ v rukou amerických médií, stále zůstává nezodpovězena. Tyto informace se objevily dva roky poté, co FBI vyšetřovala činnost Manaforta na Ukrajině, ale odmítla v případu pokračovat kvůli nedostatku důkazů, upozornil autor.
 
Americký novinář rovněž poukázal na dopis amerického zástupce velvyslanectví z roku 2016, který předložil Lucenko, v němž se zčásti potvrzují podezření generálního prokurátora, a v němž je Lucenko vyzýván, aby ukončil vyšetřování případů zpronevěry a korupce. Spolu s tím Solomonovi sdělil, že mu velvyslankyně USA Yovovitchová předala seznam podezřelých, ale „nedotknutelných“.

K dnešnímu dni existuje silný důkaz, že bývalý britský zpravodajský důstojník Christopher Steele začal v roce 2015 sbírat špínu na Manaforta. Kromě toho byl na začátku „ruského vyšetřování“ informátorem FBI.

Je také známo, že štáb Clintonové, prostřednictvím advokátní kanceláře, použil Steeleho „zprávu“, aby zabránil Trumpovi vyhrát volby. Ve stejné době, kdy Brit pomáhal FBI.
 
„Tyto křižovatky, spolu s novými obviněními ukrajinského generálního prokurátora, jsou dostatečným důvodem k tomu, aby bylo možné provést důkladné šetření. Pokud zástupci ukrajinských orgánů činných v trestním řízení, kteří často spolupracovali s americkým velvyslanectvím, skutečně spojili dokumenty Manaforta ve snaze ovlivnit americké volby ve prospěch Clintonové, tak si veřejnost zaslouží znát všechny detaily,“ uzavřel John Solomon.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)