Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Hongkong: Digitální bojiště je pro demonstranty pastí

Hongkong: Digitální bojiště je pro demonstranty pastí

Na webu Prvnizpravy.cz jsme uvedli, že pro čínské bezpečnostní síly se stal demonstrující Hongkong mimořádně zajímavým cvičištěm, důležitým pro pochopení digitální komunikace demonstrantů a gerilových militantních skupinek.

Z Hongkongu
18. ledna 2020 - 07:20

Zároveň se ozývají protesty demonstrantů proti „digitálnímu vyšetřování“ od hongkongské justice. Někteří jsou na prášky z toho, že se policajti noří do digitálních tajemství zadržených demonstrantů, aby je lépe usmažili u soudu, upozorňuje v komentáři pro Prvnizpravy.cz publicista František Roček.

Hongkongovitý človíček Lee Wing-ho (22 let) fotograf, který byl zapleten do protivládního mrňouchání, a byl přitom chycen policisty za límec, se snažil zpochybnit legalitu dvou soudních příkazů, které umožnily hongkongské policii přístup k jeho mobilnímu telefonu a dalším digitálním zařízením.


Jde o případ smutného Lee Wing-ho (https://www.scmp.com/news/hong-kong/law-and-crime/article/3045923/hong-kong-protests-high-court-test-warrants-let-police), který zdá se marně, požádal o soudní přezkum, jehož cílem bylo, aby hongkongovitý Vrchní soud prohlásil, že zabavení a čumění do jeho mobilu bylo protiprávní.

Co se stalo

Lee byl zatčen za nezákonné (nepovolené) shromáždění v Hongkongu během protivládního protestu 3. srpna minulého roku. Po jeho zatčení mu policisté odebrali kromě mobilního telefonu i několik digitálních paměťových karet.

Lee se durdil, že do 23. října, kdy se jeho případ chystal k soudu, nezjistil, že policie dostala povolení k přístupu k jeho digitálnostem.


Nechápal, že je digitální gerilou

Lee si neuvědomil, že je člověkem digitálním, když se rozčiloval. Nepochopil, že i jeho mobil je dnes již pomocnou zbraní.

Lee se vztekal: „Policisté dostali nekontrolovanou pravomoc tříbit, kopírovat, ukládat a uchovávat veškeré informace, včetně nových zpráv a komunikací."

Nebyl sám, kdo se vztekal, protože policie si dovolila „hacknout“ telefony chráněné heslem zadržených demonstračních a násilných šmoulů. Policie uvedla, že to bylo na základě soudního příkazu.

Začátkem ledna 2010 na zasedání Legislativní rady ministr pro bezpečnost John Lee Ka-chiu uvedl, že policie během posledních několika měsíců protestů zabavila více než 3 700 mobilních telefonů používaných protestujícími.

Státně bezpečnostní Lee tvrdil, že „digitální forenzní vyšetření“ zařízení by bylo provedeno až po získání soudního příkazu. A dodal: „Od června do listopadu 2019 policie zpracovávala 1 429 případů, které se týkaly mobilních telefonů jako důkazu."

Nevím, čemu se demonstrační a fotografický Lee divil, když státně úřednický Lee uvedl, že šmírování mobilů bylo v mezích zákona. Dnes je totiž mobilní telefon i zbraní či výstrojí vhodnou pro nezákonné jednání. Mezi výzbrojí (zbraní) a výstrojí je hranice tenčí než panenská blána.

Výstroj (nástroj, který není primárně určen k násilnému útoku) se stává součástí násilné aktivity, pokud je s tímto úmyslem použit. Čili mobilní telefon sloužící v rámci skupiny ke svolání na určité místo, je nástrojem boje.


Digitální oprátka

Fotografický Lee nechápe, že on a jeho kamarádi jsou digitální gerilou, když jejich mobilní telefony zprostředkují protestantské shromáždění. Pokud jde o nepovolené protesty (demonstraci), jde o protiprávní akt/srocení protestantů. Pokud se přitom dopustí i násilí, a policie zasáhne, jejich mobilník telefonovitý je důkazem, že protestant se secvakl se svými komplici na základě telefonické dohody mobilního charakteru.

Již nejde jenom o nedovolené shromažďování, ale o organizovanou rvačku pomocí telefonního spolu-došeptávání. A to je z hlediska trestného zákona vždy hustší (říkejme tomu spiknutí) než prosté zatčení při chaotickém demonstračním mejdanu.

Digitální technika prokazuje u soudu, že došlo k digitálnímu komunikačnímu spiknutí s cílem provést postdigitální pouliční devastační bordel.

Sledování digitálních stop je přitom i samozřejmou součástí vyšetřování zlobivých lidí i v politicky údajně demokraticky zmutované západní části planety, tedy i v ČR.

Lze říci, že digitální technika je pro demonstrační šmouly a vandaly největším nepřítelem, největším virtuálním bonzákem.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)