Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Hrdinku Ukrajiny Savčenkovou zařadili mezi nepřátele země!

Hrdinku Ukrajiny Savčenkovou zařadili mezi nepřátele země!

Osobní údaje poslankyně Nejvyšší rady Ukrajiny Naděždy Savčenkové byly zaneseny do databáze na webu „Mírotvůrce“, zabývající se zveřejňování informací o „nepřátelích Ukrajiny“.

Naděžda Savčenková, poslankyně Nejvyšší rady
17. března 2018 - 10:10

„Zrada vlasti. Komplic teroristů," lze si přečíst v popisku této publikace.

Savčenková je také obviněna z přípravy „teroristických činů na území Ukrajiny, kterou zadala země agresora (tak nazývají ukrajinské orgány Rusko – pozn. red.) a proteroristických organizací a připravy státního převratu“.

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko 15. března řekl, že Savčenková plánuje provést teroristický čin na budovu ukrajinského parlamentu. Podle něj se poslankyně chystala ostřelovat z minometu budovu ukrajinského parlamentu, a pak samopalem dorážet k smrti ty, kteří přežijí. Lucenko vnesl do Rady myšlenku na zadržení a zatčení Savčenkové a předvedení ji před soud. Kromě toho byla vyloučena z parlamentního výboru pro národní bezpečnost a obranu.

Savčenkovou obvinili, že uprchla do Ruska!
Savčenková je na Ukrajině a na výslechu SBU!


Předtím Savčenková obvinila současnou vládu z poprav lidí na Majdanu v roce 2014. Uvedla, že osobně viděla poslance Nejvyšší rady Sergeje Pašinského (původně Savčenko mluvila o předsedovi parlamentu Andreji Parubým, a později připustila, že ho spletla s Pašinským – pozn. red.), jak vedl odstřelovače do hotelu „Ukrajina“, odkud se v únoru 2014 střílelo jak na protestující na náměstí Nezávislosti na Kyjevě, tak na policisty. Savčenková dodala, že Lucenko se stal generálním prokurátorem, aby „skryl své vlastní zločiny".


Už 13.března portál „Strana.ua“ hlásil, že by Savčenková mohla být v blízké budoucnosti obviněna z přípravy vojenského převratu na Ukrajině. Podle publikace v roce 2017 projednala s vyššími vojenskými důstojníky možné změny situace v zemi. Během diskusí prý „vlastenečtí důstojníci“ vyjádřili nespokojenost se zkorumpovanou vládou prezidenta Petro Porošenko.

(kou, prvnizpravy.cz, lenta.ru, foto: arch.)