Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

HuffPost: Rasistický volební systém v USA umožní Trumpovi vyhrát!

HuffPost: Rasistický volební systém v USA umožní Trumpovi vyhrát!

S vysokou pravděpodobností bude Donald Trump opět schopen vyhrát prezidentské volby, uvedl pro Huffington Post profesor sociologie Benjamin Waddell.

Donald Trump, prezident USA
22. října 2018 - 10:10

Podle něj demografické posuny 20. století vedly k tomu, že americký volební systém začal jednat v zájmu bílých voličů a znehodnocoval hlasy etnických menšin.

Donald Trump je druhý americký prezident, který se v posledních desetiletích dostal do Bílého domu, i když prohrál přímé volby. Stejně jako George W. Bush v roce 2000 nebyl schopen překonat svého soupeře v celkovém počtu hlasů, ale získal podporu od většiny volitelů, píše v článku pro Huffington Post odborný asistent sociologie Benjamin Waddell.

Podle jeho názoru je stávající politický systém v USA „institucionálně falešný" ve prospěch bílých voličů, „jejichž zájmy se zásadně liší od zájmů většiny Američanů". Situaci vysvětlují demografické změny, ke kterým došlo v zemi ve 20. století. Jejich studium pomůže pochopit, jak se Trump stal prezidentem a proč je velmi pravděpodobné, že bude znovu zvolen na druhé funkční období.
 
Zástupci volební komise argumentují tím, že tento systém chrání výkonnou složbu před „neurčitou veřejností" a vytváří rovnováhu mezi hustě a řídce osídlenými státy. Přes zdánlivou ušlechtilost této iniciativy, je však založena na „dědictví otroctví, diskriminace a rasismu", tvrdí autor článku.
 
V roce 1787 se na Ústavním konventu ve Filadelfii zástupci jižních států obávali, že jejich obyvatelé budou znevýhodněni, protože na jihu bylo méně občanů, kteří měli právo hlasovat, než na severu. V důsledku toho byl přijat neslavný „kompromis tří pětin“. Umožnil jižním státům, aby počítali každého otroka za 3/5 obyčejného občana, což umožnilo obyvatelům jižního území získat více míst v Sněmovně reprezentantů, vysvětluje Waddell.
 
Dále byl dosažen další kompromis - každý stát nominuje dva senátory bez ohledu na velikost populace. Jinými slovy, struktura amerického Kongresu je vysvětlována ústupky, které jižní obyvatelé podepsali s ústavou.
 
Vzhledem ke skutečnosti, že každý stát má stejný počet hlasů v kolegiu volitelů, jak v sněmovně reprezentantů a v senátu dohromady, stávající pravidlo garantuje, že v prezidentských volbách řídí řídce obydleným státům „nepřiměřený vliv", zdůrazňuje autor.

 
Podle sčítání lidu již počátkem 20. století žilo 90% černošských Američanů ve venkovských jižních státech, ale v roce 1970 jich tam zůstalo méně než 50%. Většina se přemístila tam, „kde mohli sedět v přední části autobusu, chodit do školy, získat půjčky na nákup domů či podniků a hlasovat". To znamená, že se přestěhovali do progresivnějších a obvykle městských oblastí na severu země. Indiáni, asijští a hispánští obyvatelé Spojených států učinili totéž, protože „neměli jinou možnost", poznamenává Waddell.
 
Hromadný exodus menšin z jihu musel změnit volební systém. Nicméně uspořádání kolegia volitelů zůstalo stejné, zachovající „hlubokou nerovnováhu" mezi venkovskými a městskými státy, aby se systematicky „podřizoval bílým voličům", tvrdí autor.
 
Poznamenává, že černoši, Hispánci a Asiaté tvoří tři skupiny, které aktivně podporují demokratické kandidáty, včetně Hillary Clintonové. Ale protože žijí v hustě obydlených státech, jejich hlasy jsou „podceňovány".
 
Wyoming, kde je 84% obyvatel bílých, dostane jeden hlas v kolegiu volitelů za každých 187 875 obyvatel. Kalifornie, kde je 62% národnostních menšin, má kolegium volitelů jeden hlas za 677 344 obyvatel. Ukazuje se, že pokud se člověk přestěhuje z Wyomingu do Kalifornie, jeho hlas se v prezidentských volbách téměř ztrojnásobil.

 
„Všechno se vrací k poměrně nepopulární, ale velmi adekvátní predikci: Donald Trump bude pravděpodobně zvolen na druhé funkční období. A dokud se voliči nezorganizují k tomu, že změní Senát a kolegium volitelů - nebo je zcela odmítnou - naše ústava bude i nadále zacházet s lidmi s tmavou kůží hůře, než s ostatními," poukazuje odborník.
 
A přesto doufá, že se věci brzy změní. Počet obyvatel jižních států se postupně stává čím dál víc etnicky různorodější a během deseti let se menšiny v těchto regionech stanou „silným blokem voličů" a poprvé v dějinách země budou rozhodovat o své budoucnosti, uzavřel Benjamin Waddell.

(kou, prvnizpravy.cz, huffingtonpost.com, foto: arch.)