Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Indie sdělila USA: Vašimi zákony se nehodláme řídit!

Indie sdělila USA: Vašimi zákony se nehodláme řídit!

Jednání Indie a Ruska o dodávkách protiletadlových raketových systémů S-400 „Triumf“ budou pokračovat navzdory tlaku USA, informoval Tribune s odkazem na indickou ministryni obrany Nirmalu Sitkharamanovou.

Ruský protiraketový systém S-400
17. července 2018 - 11:05

Moskva a Dillí se dohodly na dodávkách v květnu, smlouva hovoří o částce šesti miliard dolarů. Spolupráce vyvolala u Washingtonovu hrubou nespokojenost: Spojené státy varovaly, že nákup ruských zbraní by mohl znamenat uvalení sankcí vůči kupující zemi.

USA se odkazují na zákon „O boji proti nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí" (CAATSA), který ukládá sankce zemím, které spolupracují s ruskými obrannými podniky, zejména Rosoboronexportem. Právě tato společnost dodává S-400 zahraničním zákazníkům.


„Řekli jsme delegaci Kongresu USA, že je to zákon Spojených států a nikoliv zákon Spojených národů," řekla Sitkharamanová.

Když se novináři ministryně zeptali, jestli to znamená, že americký zákon se nevztahuje na Indii, odpověděla: „Samozřejmě, že ne."

Podle Tribune Sitharamanová poznamenala, že jednání o dohodě jsou v poslední fázi. Podle ní indická strana informovala americkou stranu, že má dlouhé vztahy s Ruskem, které se budou rozvíjet.

(kou, prvnizpravy.cz, tribuneindia.com, foto: arch.)