Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

Jednoduché triky k obcházení ropných sankcí proti Rusku

Jednoduché triky k obcházení ropných sankcí proti Rusku

Nejdřív přijde jídlo, pak morálka. Tuto bohužel až příliš pravdivou větu Bertolda Brechta všichni znáte. Každý je svým vlastním sousedem, dalo by se přidat i paralelně.

Ilustrační foto
29. dubna 2022 - 06:20

V historii je nekonečně mnoho příkladů, kdy se státy i lidé mezi sebou starají jen o sebe, když je nebezpečí nebo potřeba.

A Brecht má také pravdu, základní potřeby nás všech chtějí být uspokojeny. V našem osobním životním prostředí všichni chceme střechu nad hlavou, něco k jídlu a pití v lednici, chceme, aby elektřina rozsvěcovala světlo a udržovala počítač v chodu. A když se ochladí, chceme si místo vytopit – elektřinou, plynem nebo naftou. Je jedno jak, ale musí být v teple, když se ochladí.

24. dubna Manager Magazin ve vzrušujícím článku odhalil, jak státy EU přes všechny odvážné sankce opět organizují dodávku ruské ropy pro domácí trh pomocí gangů. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková nám právě slíbila, že my – tedy Německo – nekoupíme do konce roku ani kapku ropy z Ruska, protože Rusko používá naše peníze k bombardování měst na Ukrajině a zabíjení a znásilňování lidí po tisících. To nemůže chtít nikdo, kdo má ještě všechny latě na plotě (jak říkáme v Česku „všech pět pohromadě“). Když se ale ochladí, musíte to své místo ještě zahřát.

V březnu po ruské invazi na Ukrajinu klesl vývoz ropy z ruských přístavů do členských zemí EU na 1,3 milionu barelů denně. Ale již v dubnu vývoz ropy opět vzrostl na průměrných 1,6 milionu barelů denně, uvádí Wall Street Journal s odkazem na TankerTrackers.com. Trik je jednoduchý a již dříve fungoval k obcházení západních sankcí proti Íránu a Venezuele.

Tedy konkrétně: Loď s ropou vyplouvá z ruského přístavu a deklaruje náklad pro „neznámý cíl“. To se před ruským útokem na Ukrajinu téměř nikdy nestalo. Už je to skoro normou, takže naše loď pluje na schůzku někde na moři, kde kotví větší lodě. Čekají tam, aby převzali ropný náklad z naší lodi. A v gigantické nádrži velké lodi už je ropa, která pochází z jiných zemí a byla prohlášena za normální. Ergo: Po této akci již není možné určit, odkud náklad tankeru původně pocházel.To, že to víme díky „Manager Magazinu“, je zásluhou sledovačů tankerů, které přesně registrují pohyby lodí, které skutečně probíhají globálně.

Manager Magazin také uvádí zcela konkrétní příklad:
„Například minulý týden tanker u pobřeží Gibraltaru převzal tři náklady ropy z lodí, které vypluly z ruských pobaltských přístavů Usť-Luga a Primorsk, jak ukazují data sledování lodí, a operátoři lodi a lidé, kteří se podíleli na překládce.. Záznamy z lodi ukazují, že tanker zahájil svou cestu v Jižní Koreji a nyní míří do Rotterdamu, jednoho z nejdůležitějších center evropského obchodu s ropou".

Není to všechno hezké, protože když se v říjnu ochladí, Němci a lidé ve všech ostatních zemích EU chtějí, aby bylo v obýváku teplo a ze sprchové hlavice tekla teplá voda. Možnosti jsou jasné, ale alespoň nějaké jsou. Protože můj postoj je a zůstává: Nikdo z nás nemůže a nesmí nečinně přihlížet ruskému tažení proti Ukrajině.


A protože právem nemůžeme a nechceme přímo vojensky zasáhnout, protože pak by byl jen krůček ke třetí světové válce a tím k velké černé propasti, zbývají jen sankce. A to trvalé, tvrdé a konzistentní. Ergo: Lodě, které jsou identifikovány jako takové, které uzavírají takové obchody s ruskou ropou, již nesmějí přistávat v západních přístavech. Ani v Jižní Koreji, ani v Rotterdamu ani nikde jinde. Pokud chcete, můžete zastavit toto podkopávání sankcí proti Rusku. Když…

Naše (německá) vláda a ostatní západní státy musí jednat nekonvenčně a rychle. Koupit to, co je dostupné jinde – to by byla jedna věc. A pokud se nejprve nepodaří dosáhnout cílů v oblasti klimatu – tak to je. Pravděpodobnost, že svět v příštích několika letech zahyne kvůli klimatickým změnám, je menší než kvůli Putinově megalomanii. Takže konečně spusťte tři jaderné elektrárny v Německu, které byly na konci roku odstaveny! To by bylo také rozumné opatření, jak udržet váš i náš domov teplý a světlý.

(rp,prvnizpravy.cz,reitschuster,foto:arch.)
43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Důvěřujete vládě Petra Fialy?

Ano
transparent.gif transparent.gif
29%
Ne
transparent.gif transparent.gif
71%