Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

Komise Rady Evropy vyzvala Ukrajinu: Předělejte jazykový zákon!

Komise Rady Evropy vyzvala Ukrajinu: Předělejte jazykový zákon!

Pro ukrajinské činitele a zejména fanatické nacionalisty je poslední výzva benátské komise Rady Evropy studenou sprchou.

Rada Evropy
8. prosince 2019 - 07:20

Ještě nedávno se ukrajinští vládní činitelé tvrdě pouštěli do Maďarska a jeho výhrad vůči ukrajinským zákonům o vzdělávání a jazyku, který zcela očividně potlačuje práva menšin na Ukrajině, a odvolávali se právě na benátskou komisi, která prý tyto normy posvětila.

Benátská komise Rady Evropy (CE) vyzvala ukrajinské orgány, aby okamžitě vytvořily zákon o jazykových menšinách. V Evropě rovněž vyzvali Ukrajinu, aby přezkoumala zákon o státním jazyce, uvádí se v komuniké mezinárodní organizace zveřejněné v pátek 6. prosince.

„Odborníci Rady Evropy naléhavě žádají Ukrajinu, aby okamžitě připravila zákon o národnostních menšinách a odložila až do přijetí tohoto zákona ustanovení zákona o státním jazyce, která již vstoupil v platnost. Úřady se vyzývají, aby přezkoumaly zákon o státním jazyce a připravily zákon o menšinách po konzultaci se všemi zúčastněnými stranami, zejména se zástupci národnostních menšin a domorodých obyvatel,“ uvádí se v prohlášení.


Zástupci komise si zároveň uvědomují, že ukrajinský jazyk by neměl ztratit status státního jazyka. Zdůrazňují ale, že zákon o menšinách by měl být vypracován současně se zákonem o státním jazyce, aby byla zajištěna nezbytná rovnováha.

Komise současně předložila ukrajinským orgánům několik konkrétních návrhů.

Zaprvé je nezbytné „vyloučit článek stanovující odpovědnost za úmyslné zkreslení ukrajinského jazyka v úředních dokumentech a textech“.

Za druhé, zákonodárci navrhují „snížit požadavky na kvóty pro obsah ukrajinského jazyka stanovené zákonem o státním jazyce pro televizní stanice“.

Zatřetí Komise požaduje, aby „tištěná média v jazyce menšiny byla zveřejněna současně v ukrajinštině téhož dne“.

I když je jazykový zákon a zákon "O vzdělávání" především určen proti ruskojazyčné menšině, zasáhl rovněž i další menšiny na Ukrajině - polskou, maďarskou a rumunskou. Zejména však Maďarsko se proti těmto nacionalistickým krokům Kyjeva ostře postavilo a varovalo, že zablokuje integrační snahy Ukrajiny do EU a NATO. Takže už několik let blokuje jednání Rady Ukrajina - NATO.

(kou, prvnizpravy.cz, search.coe.int, foto: arch.)