Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev: Polsko překročilo „červenou čáru" ve vztazích s Ukrajinou!

Kyjev: Polsko překročilo „červenou čáru" ve vztazích s Ukrajinou!

Polsko překročilo „červenou linii“ v dobrých sousedských vztazích s Ukrajinou a „směřuje k diktátu“, uvedla předsedkyně zahraničního výboru ukrajinské Nejvyšší rady Anna Gopková.

Ilustrační foto
2. února 2018 - 10:15

Polský Senát (horní komora parlamentu) přijala zákon o trestní odpovědnosti za prosazování ideologie ukrajinských nacionalistů, za popírání masakru Volyni a za tvrzení o spolupráci Poláků s  nacisty během druhé světové války.

„Politizací historie polští politici překračují „červenou linii“ v dobrých sousedských vztazích s Ukrajinou, Litvou, Německem a poškozují jejich zájmy, což dále zvyšuje napětí na lince Varšava-Tel Aviv, Varšava, Brusel,“ napsala poslankyně na Facebooku.

Kukiz: Polský Sejm konečně odhlasoval zákon proti banderismu

Podle ní mají Ukrajinci také co připomínat Polákům ohledně dějin, ale Kyjev jim vše „odpustil a požádal o odpuštění“.

„Polská republika sklouzává od lokomotivy a demokracie vzoru v regionu střední a východní Evropy do šovinistické politiky diktátu historické pravdy, selektivně si vybírá citlivé stránky historie,“ zdůraznila poslankyně.

V posledních letech se ve vztazích mezi Kyjevem a Varšavou vystupňovalo napětí, a to především v kontextu diskuse o událostech, které se vztahují k problematice historické paměti.


Ve Varšavě odsoudil postoj Kyjeva při glorifikaci „Organizace ukrajinských nacionalistů - Ukrajinské povstalecké armády“ (OUN-UPA), stejně tvrdě kritizují pravidelné projevy vandalismu proti polských pamětníkům na území Ukrajiny. Ovšem ke kritice Varšany se naposledy postavil kvůli uvedenému zákonu i Izrael. Ten poukazuje právě na jeho část, která má trestat tvrzení o spolupráci Poláků s  nacisty během druhé světové války.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)