Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Macron zkritizoval Spojené státy v OSN, aniž by je jmenoval

Le Monde: Macron zkritizoval Spojené státy v OSN, aniž by je jmenoval

Projev Emmanuel Macrona na pódiu Valného shromáždění OSN v New Yorku byla reakcí na výzvu prezident USA Donalda Trumpa k suverénnosti a izolaci Íránu, napsal Le Monde.

Emmanuel Macron se v OSN pustil do USA
26. září 2018 - 11:04

Nemluvě o Spojených státech přímo, Macron kritizoval „jednostranný přístup“ určitých velmocí, které „se považují za nejsilnější“, a vyzval k dialogu a multilateritě v mezinárodní politice.

Ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku krátce poté, co se prezident Spojených států Donald Trump vyslovil o potřebě „izolace“ Íránu, Emmanuel Macron vyzval k řešení íránské krize pomocí „dialogu a mnohostranného přístupu“, informoval Le Monde. „Tato cesta, jednosměrná cesta nás vede přímo ke krachu a konfliktům, celkové konfrontace všech proti všem na úkor každého, dokonce i toho, kdo se považuje za nejsilnějšího,“ řekl Macron, obraceje se na Spojené státy, aniž by je jmenoval.

"Co nám pomůže nalézt skutečné řešení situace v Íránu a co nám již umožnilo začít ji stabilizovat? Právo silnějšího? Jednostranný tlak? Ne!" zdůraznil lídr Francie.


Kromě toho Macron vyzval „nepodepsat obchodní dohody se státy, které nedodržují podmínky dohody z Pariže“ - opět to s ohledem na Spojené státy, které odstoupily od Pařížské klimatické smlouvy v roce 2017.

Během řeči francouzský vůdce vyzval svého amerického protějška, aby umožnil Iránu pokračovat v exportu ropy, aby snížil její světové ceny. „Pokud bude Irán moci prodávat ropu, bude to mít pozitivní vliv na její cenu! To je dobré pro udržení míru a světových cen ropy," potvrdil Macron na tiskové konferenci po svém vystoupení.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)