Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Zatímco Západ hovoří o ruské hrozbě, Čína už v Evropě je

Le Monde: Zatímco Západ hovoří o ruské hrozbě, Čína už v Evropě je

Zatímco všechny oči jsou upřeny na Rusko, tak Čína úspěšně prosazuje své zájmy v Evropě v dalších částech světa, píše se v Le Monde.

Ilustrační foto
8. února 2018 - 07:20

Čínská strategie vlivu a pokusy importovat z Pekingu autoritářský kapitalismus jako alternativa k liberální demokracii představují větší nebezpečí pro Západ než „ruské hrozby“.

„Spojenými státy momentálně otřásá trampismus, na Evropu útočí populismus a Rusko je ochrnuté putinismem, tak rostoucí Čína přesouvá své šachové figurky a není tak zdaleka neškodná, jak se zdá,“ pokračuje článek v  Le Monde.

Současný šéf čínského státu Si Ťin-pching je „nejsilnější čínský vůdce od Mao Ce-tunga“ chce vypadat jako stoupenec myšlenky volného trhu a globalizace, ve skutečnosti, že prosazuje model „autoritářského kapitalismu“, v němž Čína nevidí žádnou alternativu k západní liberální demokracii.

„Všechny oči jsou nyní upřeny na Rusko, ale problém zítřka je Čína, a my chceme varovat Evropany,“ píše se v článku.

Obavy z rostoucího vlivu Spojených států v Pekingu by se daly vysvětlit snahou Trumpovy administrativy odvést pozornost od Ruska, ale Američané nejsou jediní, kdo bije na poplach,   i když pozdě, také Evropané začínají projevovat obavy.
 
Mnoho Evropanů  v roce 2018 rozesmutnila zpráva, že čínský koncern Cosco převzal kontrolu nad řeckým přístavem Pireus, evropským dopravním uzlem nové silniční cesty. Když před deseti lety investovala do přístavu v Aténách stejná skupina společností, tak uprostřed finanční krize se nad tím nikdo nepozastavil. Naopak, takové investice byly vítány. Dnes si Brusel uvědomuje ambice Pekingu a "buduje mosty" a snaží se chránit strategické zájmy EU.

Roček: Síla je více než pravda, natož láska
 
Nedávno zveřejněná zpráva s názvem „Autoritativní útok: jak reagovat na rostoucí politický vliv Číny v Evropě“, vypracovaný německými odbornými centry, Ústav pro globální veřejnou politiku (GPPi) a Institute of Chinese studií Mercator (MERICS), popisuje „metodické snahy čínských úřadů zaměřené na proniknutí a ovlivňování politických, ekonomických, mediálních a akademických elit, jakož i občanské společnosti v evropských zemích. "
 

Jak je uvedeno v dokumentu, takové operace jsou mnohem úspěšnější v malých a zranitelných státech, zejména ve východní Evropě, což zvyšuje rozkol v EU.
 
Další zpráva, kterou vypracovali odborníci z Evropské rady pro zahraniční vztahy, výslovně uvádí, že "Čína je již v Evropě".
 
A nejen v Evropě, píše Le Monde. Austrálie, na jejímž území žije velká čínská diaspora, je zemí úzce spjatou s Čínou, až donedávna se očekávalo, že západní model bude mít dopad na Peking. Dnes však všechno ukazuje, že se děje opak: Čína se nezastavuje v zasahování do politického života Austrálie.

 
(rp,prvnizpravy.cz,lemonde,foto:arch.)