Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Le Temps: „Humanitární bomby" USA zvyšují riziko jaderné konfrontace!

Le Temps: „Humanitární bomby" USA zvyšují riziko jaderné konfrontace!

Nová jaderná doktrína administrativy Donalda Trumpa využívá méně silné jaderné zbraně k každodenní praxi a riskuje vyprovokování nových závodů ve zbrojení mezi Ruskem a USA, varuje švýcarský vydání Le Temps.

Ilustrační foto
6. února 2018 - 04:20

V dnešním světě, mnohem méně stabilním než v době studené války, může odmítnutí kontroly jaderných zbraní vést k nezvratným důsledkům, varuje autor.

„Za 70 let strach z jaderné katastrofy ospravedlnil existenci jaderného odstrašování,“ připomnělo švýcarské vydání Le Temps. Nicméně, jak napsal autor úvodníku, dnes americká administrativa „opírající se o dřívější teoretiky a jestřáby studené války“, představila novou jadernou doktrínu, která odstraňuje tabu o použití jaderných zbraní.
 
Washington se nyní domnívá, že je možné použít jaderné zbraně s nízkou silou, aby „čelil kybernetickým útokům".„Jedná se o nejničivější způsob v historii lidstva, aby se jaderné zbraně staly každodenní praxí," zdůraznily noviny. „Ta (administrativa amerického prezidenta) chce, aby  všichni věřili v absurdní pojmu „humanitární“ bomby, stejně jako myšlence, že stát napadený těmito zbraněmi, neodpoví stejným způsobem."

Guardian: Nová jaderná hlavice USA má zadržet Rusko!

 
Podle publikace může mít rozhodnutí americké sadministrativy velmi vážné důsledky. Za prvé, nová doktrína Washingtonu je schopna vyprovokovat nové jaderné závody ve zbrojení s Ruskem, které se mnozí američtí prezidenti od Reagana a do Trumpa snažili vyhnout.
 
Kromě toho nová jaderná doktrína Washington pokračuje v trendu selhání světových jaderných mocností odzbrojit, předjímaný Smlouvou o nešíření jaderných zbraní. Takže Moskva  modernizuje svůj jaderný arzenál a pro Severní Koreu je atomová bomba „jediný způsob, jak přinutit ostatní k respektu“. Pákistán, který ztratil americkou vojenskou pomoc, je „nebezpečně nestabilní“. Kromě toho, opakující se pokusy USA zničit jadernou dohodu s Íránem může donutit Teherán vrátit se zpět na start vývoje vlastní jaderné zbraně a inspirovat tím ostatní státy na Středním východě.
 
„V situaci, kdy geopolitická stabilita bipolárního světa studené války se dává na cestu k hluboké nejistoty multipolárního světa, touha prezidenta Trump znehodnotit, a možná dokonce zrušit dohodu o kontrole zbrojení s možným zvýšením počtu států - držitelů atomové bomby, může být výbušnou směsí,“ upozorňil Le Temps.


Naději na odpor vůči takové nebezpečné politice klade autor článku na občanskou společnost. Udělení Mezinárodní kampani za zákaz jaderných zbraní Nobelové ceny za mír v roce 2017 je vidět v tomto kontextu jako „pozitivní, avšak nedostatečný signál“.
 
„Mobilizace musí být masivní a okamžitá," vyzývají švýcarské noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, letemps.ch, foto: arch.)