Svátek má: Olga

Zprávy

Velikost textu:

Military Times: Ruská armáda předčí vojenské síly NATO a USA

Military Times:  Ruská armáda předčí vojenské síly NATO a USA

Ruské investice od roku 2000 do pozemních, raketových, dělostřeleckých a elektronických válečných schopností modernizovaly ruskou armádu na vysoce mobilní síly schopné zachytit a udržet území v Evropě, píše se ve zprávě RAND.

Ilustrační foto
8. listopadu 2019 - 09:01

Zpráva nazvaná „Trendy v ruských ozbrojených silách“ podrobně uvádí, že ruské zkušenosti s bojem na Ukrajině prokázaly schopnost země efektivně využívat na bojišti prvky velikosti praporu, investice od roku 2000 změnily ruskou armádu ve „vysoce mobilní síly schopné zachytit a držet území v Evropě“, píše Military Times, citujíc nedávnou zprávu výzkumného střediska RAND v další a oblíbené variantě strašení "agresivním Ruskem".

Podle autorů dokumentu zkušenost (údajné) ruské účasti v ukrajinském konfliktu prokázala schopnost Moskvy efektivně využívat jednotky velikosti praporu na bojišti. Současně, ačkoli operace v Sýrii poskytly ruské armádě cenné dovednosti vést expediční válku, armáda země je účinnější v operacích blízko svých hranic a stále musí prokazovat svou schopnost provádět rozsáhlé operace. Mezitím téměř dvě desetiletí účasti na povstáních snížily schopnost Spojených států bojovat proti rovnocenným soupeřům, uvádí se ve zprávě.

Úsilí Ruska o modernizaci své armády je výzvou pro síly USA a NATO na bojišti, což znamená, že aliance musí nadále sledovat trendy ve vývoji rostoucí ruské vojenské síly, varují odborníci.

„Potenciál Ruska narostl natolik, že jeho hypotetická rána pobaltským zemím nebo jiným spojencům USA v NATO bude představovat vážnou hrozbu," tvrdí autoři zprávy.


Jak je v dokumentu zdůrazněno, ruské tankové, dělostřelecké a letecké jednotky se spoléhají na mobilitu na úkor ochrany na bojišti. Lehčí pancéřování  umožňuje ruskému vybavení udržet „vynikající mobilitu v terénních podmínkách“ a také umožňuje přistát nebo přepravit jej pomocí vrtulníků.

„Testem pro modernizační úsilí Moskvy byla jeho účast na ukrajinském konfliktu, experti RAND jsou přesvědčeni, že Moskva a Kyjev vedou špičkovou válku s využitím elektronických a kybernetických zbraní a také rozsáhlé útoky, které USA a NATO „sledují z lavičky“.

Jak RAND uzavírá, „zvýšený počet smluvních vojáků, zvýšená profesionalita mladého velitelského personálu, zlepšení výcviku, zvýšení počtu výcviků a boje na Ukrajině a Sýrii vedly k velkému zlepšení kvality ruských vojenských jednotek.“

(rp,prvnizpravy.cz,militarytimes,foto:arch.)