Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

MZ: „Jaderná aliance“ NATO - problém bezpečnosti světa!

MZ: „Jaderná aliance“ NATO - problém bezpečnosti světa!

V poslední době se NATO změnilo z obranného spojenectví na „jadernou alianci“, pro kterou už není použití zbraní hromadného ničení extrémním opatřením, napsal Mittelbayerische Zeitung.

Ilustrační foto
20. dubna 2019 - 10:15

Díky tomu je organizace součástí problému, který brání zajištění všeobecné bezpečnosti ve světě, protože nebude možné dosáhnout, pokud se Rusko a NATO budou na sebe navzájem zaměřovat jaderné zbraně, zdůraznil autor.

Zakládající dokument o vytvoření NATO neuvádí nasazení jaderných zbraní v zemích - členů aliance, uvedl Mittelbayerische Zeitung. Každá země tak činí vlastní rozhodnutí. Například Dánsko, Norsko a Španělsko zakázaly použití jaderných zbraní v době míru, zatímco Island a Litva to odmítly, vysvětlil autor.

Pokud země nechce být zapojena do jaderného programu NATO, může se stát signatářem Smlouvy o zákazu jaderných zbraních OSN. Tento okamžik je obzvláště důležitý pro pět zemí: Německo, Belgii, Nizozemsko, Itálii a Turecko, protože v rámci „jaderné účasti“ poskytují území, personál a nosné systémy pro americké jaderné zbraně. Současně je možné upustit od „jaderné účasti“, přičemž zůstává spolehlivým členem NATO, jako například postupovalo Řecko v roce 2000 a Kanada v roce 1984, uvedly noviny.

 
„Dokud budou existovat jaderné zbraně, NATO bude jadernou aliancí,“ řekla v roce 2010 bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v reakci na pokus bývalého německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho o stažení amerických zbraní hromadného ničení z Evropy. Ukazuje se, že USA staví NATO jako „jadernou alianci“, upozornil autor. A před tím byla organizace prostě obranným spojenectvím, pro které bylo použití zbraní takové ničivé moci extrémním opatřením. Po summitu, který se konal v Bruselu v roce 2018, začali členové aliance vystupovat jednotně za koncept jaderné aliance.

A kvůli tomu vzniká dilema: dokud NATO zůstane jadernou aliancí, jaderné zbraně budou i nadále existovat. Je zřejmé, že aliance je součástí problému, zdůraznil autor: „Je nemožné dosáhnout společné bezpečnosti, pokud se Rusko a NATO zaměřují na sebe jaderné zbraně. Již více než 70 států odmítlo jaderné odstrašování jako nelidské politické a vojenské prostředky a místo toho se účastní smlouvy zakazující jaderné zbraně.“

(kou, prvnizpravy.cz, mittelbayerische.de, foto: arch.)