Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Na Ukrajině našli viníky „odevzdání Krymu" Rusku

Na Ukrajině našli viníky „odevzdání Krymu" Rusku

Rozhodnutí o „stažení ukrajinských vojsk z Krymu bez odporu" bylo přijato z podnětu vedoucího prezidentské administrativy Sergeje Pašinského. Uvedl to na svém facebooku právník Viktora Janukovyče Vitalij Serdjuk.

Krym
8. února 2018 - 10:10

K záznamu právník připojil kopie protokolu vyšetřování bývalého úřadujícího ministra obrany Igora Tenjucha. Podle zveřejněnými fragmenty podal Tenjuch zprávu o situaci na poloostrově na schůzi Rady pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny, která se konala 23. března 2014. V ní tvrdí, že navrhl „provést průlom na Krym".

„V reakci Sergej Pašinský řekl: „U ministra je to jasné, že chce válku, poslechneme si ostatní členy „Ihned po mně vystoupil Stepan Poltorak, který byl velitelem národní gardy (nyní ukrajinský ministr obrany – pozn. red) doslova řekl: „Navrhuji, aby s hrdě vztyčenými prapory vyvedli naše jednotky z Krymu“. V odpovědi jsem řekl, že je lepší se v takovém případě zastřelit a že jsem připraven okamžitě rezignovat,“ píše se v dokumentu.

Poltorak později popřel, že by se "odevzdání Krymu" zúčastnil, a že netuší, jak by mohl mít vliv na odchod ukrajinaké armády z poloostrova.

Ukrajině prý pomohou k návratu Krymu raketové údery na poloostrov!

Podle Tenjucha všechny návrhy ukrajinské armády „na obranu poloostrova“ zablokoval Arsenij Jaceňuk, který v té době již fungoval jako předseda vlády.

Krym se stal ruským územím na základě výsledků referenda, které se konalo v roce 2014 po převratu na Ukrajině. Více než 95 procent obyvatel republiky hlasovalo pro toto rozhodnutí.

Kyjev nazývá poloostrov „dočasně okupovaným územím". Moskva opakovaně poukázala, že obyvatelé Krymu se rozhodli demokratickým způsobem v souladu s mezinárodním právem. A podle Vladimira Putina je otázka Krymu definitivně uzavřena.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)