Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Nation srovnal divizi FBI na sledování netu s „policií myšlení"!

Nation srovnal divizi FBI na sledování netu s „policií myšlení"!

Snaha FBI přiřadit ke své jednotce proti cizímu vlivu úkol i sledovat sociální sítě, nemůže nevyvolávat další obavy, varujeThe Nation.

Ilustrační foto
5. února 2018 - 11:04

Podle časopisu, v případě FBI, která se vždy snažila zajistit si  převzetí role „myšlenkové policie“, bude mít možnost získat tyto pravomoci, bude svoboda projevu vážně ohrožena.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) již dávno zvyklo podezřívat jinakmyslící disidenty, že jsou zahraničními agenty. Kromě toho je FBI notoricky známa, že považuje všechny, počínaje občanskými aktivisty a konče odpůrci apartheidu v Jižní Africe, nástrojem komunismu - a následně Sovětského svazu. To je důvod, proč tvrzení FBI, že by se zvláštní jednotka proti cizímu vliv uměla starat o sociální sítě, vyvolávat vyvolat vážné otázky, uvedl The Nation.

Rétorika kolem „russiagate" je spíše typická pro totalitní FBI během studené války. Nicméně, bez ohledu na to, kdo bude mít za úkol kontrolovat sociální sítě, obavy pro uplatnění svobody projevu vznikají v každém případě, i když tato oblast má být dána Silicon Valley či výborům Kongresu.
 
Přesto, bez ohledu na to, co tyto varianty vyvolávají, je FBI nejhorším kandidátem na tuto práci, zdůrazňuje časopis.
 
„Vyhlídka umožňující hlavnímu orgánu činnému v trestním řízení země identifikovat různá tvrzení jako cizí dezinformaci je zdrojem obav. Zdá se, že si FBI také uvědomuje, jak strašně zní tato myšlenka z hlediska prvního dodatku (americké ústavy o svobodě projevu – pozn. red.). Zástupce agentury proto řekl: „Nejsme tady, abychom se stali „myšlenkovou policií", napsal časopis.

Ovšem každý, kdo zná historií tohoto tělesa, ví, že od prvních dnů své existence se FBI vždy snažila tuto roli hrát. Například  ředitel FBI J. Edgar Hoover začal svoji kariéru v tomto úřadu, organizací útoky na levici v rámci Palmerových nájezdů (útoky vedené FBI proti levicovým radikálům za pomoci generálního prokurátora Mitchella Palmera a jejich deportace z USA v roce 1920 – pozn. red.).

Cohen: Média příliš důvěřují tajným službám o „ruském příběhu"!
 
Mnozí kritici nad tím mohou mávnout rukou a nazvat to anachronismem, nicméně i přes pokusy o reformu FBI, rok co rok se agentura nadále usiluje o to samé, a sice sledování disidentů.
 
Zejména během několika posledních let vedení úřadu opakovaně prokázalo své hluboké politické předsudky. Například FBI soustavně sleduje nenásilné skupiny kvůli obavám, že v určitém okamžiku tam bude první housle začnou hrát zastánci tvrdých rozhodnutí.
 
To se může stát jakémukoli občanskému seskupení, ale FBI se neomezuje na každou organizaci takového druhu. Agentura upřednostňuje různé protiválečné organizace, hnutí za ekonomickou spravedlnost a rasovou spravedlnost.
 
„Není důvod si myslet, že jednotka, zaměřena na sociální sítě nebude mít tendenci ke stejným politickým předsudkům. Ještě horší je, že mnozí, kteří obhajují tato opatření, vykazují absenci politické objektivity," zdůrazňuje znepokojeně časopis.
 
Tradiční americká levice sleduje FBI se skepticismem kvůli tomu, že tato agentura dlouhou porušovala občanská práva. Nicméně, kvůli prošetřování údajné dohody členů Trumpova volebního támu s Ruskem, získala FBI v očích levice (tím se v USA zejména myslí zastánci demokratů – pozn. red.) heroický status, považujíce úřad za protiváhu americkému prezidentovi.
 
Levice musí přesto pečlivě sledovat FBI, včetně divize zabývající se sociálními sítěmi. V boji proti „ruské propagandě“ je cílem nejen Trump: mnozí z panikářů, kteří se obávají „ruské intervence“ často neuvěřitelně ztotožňují pro ně se nehodící hledisko útokem na americkou demokracii.
 
Ti, kteří jsou proti současné politice USA vůči Rusku nebo zpochybňují prhlášení tajných služeb "o činnosti Rusů“, jsou značkování coby nepřátelé. Nekonvenční názory na čistě vnitropolitické  otázky se začínají považovat za hru na straně Rusů, napsal Nation.

 
„Obavy ze zahraničním vlivu na naši demokracii, ať už je z Ruska nebo jiné země, jsou naprosto spravedlivé. Nicméně to neznamená, že FBI musí dostat „bianco šek“, aby se vyhnula kritice. Určitě bychom měli být znepokojeni rozšířením možnosti FBI monitorovat disidenty. Stejně jako u tradičních médií, musí být sociální sítě chráněny před cenzurou ... Ze všech orgánů, které by mohly dostat pravomoc likvidovat svobodu projevu na internetu, je FBI tou nejhorší variantou," dodal The Nation.

(kou, prvnizpravy.cz, thenation.com, foto: arch.)