Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

NBC: Pod Trumpem se USA podobají SSSR před čtyřiceti lety

NBC: Pod Trumpem se USA podobají SSSR před čtyřiceti lety

Dnes se Amerika přestala věnovat sebezdokonalování a stále častěji představuje své politické chyby jako přesvědčivé vítězství - jako před 40 lety SSSR.

Nina Chruščovová, profesorka Nové školy NY
1. června 2020 - 10:16

Uvedla to Nina Chruščovová, profesorka mezinárodních vztahů na Nové škole v New Yorku a také vnučka bývalého lídra SSSR Nikity Chruščova. Jak uvedla v článku pro NBC, situace s koronavirem jasně ukázala, že Amerika potřebuje vlastní perestrojku a že Spojené státy mají šanci uspět lépe, než Sovětský svaz.

13. dubna Donald Trump zahájil briefing předváděním videonahrávky, která chválila jeho úspěchy v boji proti koronavirové pandemii. Trumpův tým vybral a upravil citace z prohlášení novinářů a guvernérů, kteří ve skutečnosti neustále mluvili o nebezpečném nedostatku podpory ze strany Bílého domu během pandemie, takovým způsobem, takže to nakonec skončilo jakoby ocenili jeho vedení. Jak napsala Nina Chruščovová v článku pro NBC, bylo to velmi podobné Sovětskému svazu 80. let.
 
„Neočekávaně jsem byla transportována do doby před 40 lety, do mého dětství, když jsem na televizní obrazovce sledovala, jak si stárnoucí sovětský patriarcha Leonid Brežněv neustále připínal medaile na svou vlastní hruď. Čím méně prostoru zůstalo na jeho saku, tím jasnější bylo pro sovětskou veřejnost, že stát, jím tak chválený, byl ve skutečnosti založen na lžích, nespravedlnosti a neúctě k lidem,“ uvedla paralelu Chruščovová.


Podle jejího přesvědčení současná realita spojená s koronavirem podobně odhalila existující problém s nerovností v Americe, protože koronavirus roste mezi barevnými společenstvími a také rozšiřuje propast mezi bohatými lidmi a všemi ostatními. Spojené státy se proto mohly hodně naučit z programu seriózních transformací provedených v Sovětském svazu, který „odhalil desetiletí lží Kremlu“.
 
Před 35 lety, pokračovala autorka článku, si Michail Gorbačov uvědomil, že v SSSR je zapotřebí hlubokých reforem, aby se udrželo postavení země na mezinárodní scéně. Pro složky své politiky zaměřené na transformaci přišel s příslušnými názvy - „glasnost“ a „perestrojka“. Gorbačov doufal, že zachrání zemi rozpoznáváním minulých chyb, jakož i příslibem větší otevřenosti v budoucnosti.
 
Politika předložená Gorbačovem však přišla příliš pozdě, protože sovětský systém již nemohl být reformován. Perestrojka však nebyla marná. Sovětský svaz se mírumilovně zhroutil - což nelze říci o krvavém kolapsu Jugoslávie, ve které nedošlo k takovým reformám.

Spojené státy nyní trpí kvůli své vlastní arogancí. Jakmile se Amerika stala jedinou supervelmocí, přestala se zdokonalovat a stále více se snažila prezentovat své politické chyby jako přesvědčivé vítězství. Pandemie koronaviru také odhalila výraznou ekonomickou nerovnost a rasovou diskriminaci v celé zemi. Chruščovová je proto přesvědčena, že americkou zkouškou bude její schopnost poučit se ze současné zdravotní krize a uvědomit si, že ekonomické a jiné priority by měly zahrnovat veřejné dobro a účinnější síť sociální pomoci pro lidi ve zvláštní nouzi.
 
„Zkušenosti získané během koronavirové pandemie by měly vést k americké verzi perestrojky. Spojené státy mají větší šanci na úspěch než Sovětský svaz. Světu chybí vedení Washingtonu, vedení, které mělo během studené války podporu tolika lidí. Toto vedení bude ještě přesvědčivější, pokud vyjde z obnovených Spojených států, ze země, která postaví sociální blahobyt občanů nad příjmy malé skupiny lidí,“ uzavřela autorka.

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews.com, foto: newschool.edu)