Svátek má: Drahomíra

Zprávy

Velikost textu:

ND: Německo stále vidí v Rusku kolonii a jedná podle vzorů Třetí říše!

ND: Německo stále vidí v Rusku kolonii a jedná podle vzorů Třetí říše!

Ve vztazích s Ruskem se Německo nikdy nedokázalo zbavit koloniálního myšlení druhé světové války, uvedl deník Neues Deutschland.

Ilustrační foto
19. března 2019 - 11:05

Přičemž se současné německé sdělovací prostředky ve svých pokusech démonizovat Rusko nijak zvlášť nevzdálily od fašistických rasových předsudků a propagandistických vzorů Třetí říše, uvedl kulturolog a sociolog Velten Schäfer, autor článku.

Druhá světová válka nebyla „běžnou“ vojenskou konfrontací států ani bojem fašismu s komunismem, napsal Neues Deutschland. Byl to „megalomanský koloniální projekt“, upozornil Velten Schäfer. Jeho cílem bylo zničení všech ruských měst, jakož i přeměna jejich obyvatel na služebnictvo a pracovní sílu.

A k realizaci tohoto projektu přistoupilo nacistické Německo s „čistě nacistickou krutostí", pokračovala publikace. Šílenství došlo do takové míry, že ve Třetí říši začali mluvit o „ideologické blízkosti bolševismu k židovství“, „asijském charakteru“ Ruska, „necivilizovaných“ Slovanech a že ruská státnost vznikla díky Vikingům. Podstatou koloniálního projektu bylo odhalení slovanských „nebílých" lidí, „nerovných" ostatním, vysvětlil autor.


Současně německé vlády k této otázce stále ještě nevyjádřily svůj oficiální postoj, neoznačily druhou světovou válku za válku na vyhlazování „podlidí“, uvedl pobouřeně Schäfer. Teprve v roce 2015 Německo vyjádřilo „stručnou oficiální lítost“ nad smrtí 3 milionů sovětských vojáků, kteří zemřeli v německých táborech, protože s nimi nebylo zacházeno stejně jako s válečnými zajatci ze západních zemí. Když Francie, po sérii teroristických útoků, vyslala bombardéry do Sýrie, Berlín ukázal „solidaritu“. Když Moskva reagovala na teroristické útoky ve své vlastní zemi, německá média psala o „Putinově pomstě“ a dokonce ho obvinila z vedení „vyhlazovací války“, uvedl příklad Schäfer.

Poté, co se Rusové sjednotili kolem šéfa Kremlu Vladimíra Putina, začala znovu v Německu „démonizace“ Ruska. A nikdo si toho nevšimá, nikdo nehovoří o novém „postkoloniálním“ myšlení, poukázal autor. Nikdo není v rozpacích z karikatur „blízkých mafiánských oligarchů“ a sexistických představ o ruských ženách. Zároveň je to „sexualizace“ jak infantilního, ale i nebezpečného cizince, který slouží jako hlavní prvek koloniálního rasismu. Je charakteristické, že média hlavního proudu chválí v Rusku pouze ty, kteří podlézají Západu a hovoří o zločinech Stalina, Putina a Kremelské vládě. Na zbytek okamžitě zavěsí štítek „kýč“, uzavřel Schäfer.

(kou, prvnizpravy.cz, neues-deutschland.de, foto: arch.)