Svátek má: Ivana

Zprávy

Velikost textu:

Německý odborník vyhodnotil riziko rozšíření koronaviru v celé Evropě

Německý odborník vyhodnotil riziko rozšíření koronaviru v celé Evropě

Vedoucí epidemiologického oddělení Výzkumného centra pro infekční choroby Helmholtz v Braunschweigu, profesor Gerard Krause, komentující zprávy o případech infekce CONID-19 v Itálii, věří, že je nemožné chránit jakoukoli konkrétní zemi navždy před takovou infekcí.

Ilustrační foto
27. února 2020 - 11:04

"V takové situaci je důležité zvolit ten pravý okamžik, kdy se pokusíme omezit šíření viru na boj s epidemií," řekl DW. 

„V případě COVID-19 to pravděpodobně nebude úspěšné. Dříve nebo později budou všechny země v severních šířkách čelit tomuto typu koronaviru. Nicméně v počáteční fázi má smysl pokusit protáhnout dobu - připravit nemocnice a systémy včasného varování a dozvědět se více o viru, aby bylo možné lépe reagovat na jeho vypuknutí.“
 
Pokud jde o kontroly cestujících na letištích, podle Krause, jak ukazují výpočty, taková opatření nedávají příliš dobré výsledky.
 
„Tak jako v případě čínského koronaviru účinnost hraničních kontrol neslibuje, že bude extrémně vysoká. Koneckonců většina z infikovaných zpočátku nevykazuje žádné příznaky, takže při sledování na hranici tito pacienti nepřitahují pozornost,“ vysvětlil profesor.

 
Nedoporučoval by však vzdát se dovolené v Itálii.„Vycházím ze skutečnosti, že v Německu, Francii a dalších zemích se brzy mohou objevit regiony, ve kterých může dojít k výskytu infekce. V takové situaci zmizí sama otázka, zda někam jet, nebo ne,“ řekl.
 
Podle Krause taková rozhodnutí italských orgánů, jako je zrušení karnevalu v Benátkách a zavedení karantény v několika městech, pomáhají získat čas, ale v určitém okamžiku mohou ztratit význam.


Odborník připomněl, že je důležité dodržovat základní pravidla hygieny a dělat vše jako v případě chřipky: umýt si ruce častěji a pokud se nakazíte, pokuste se vyhnout kontaktu s ostatními.
 
Připomeňme, že nyní v Itálii bylo registrováno více než 200 případů infekce, sedmnáct pacientů zemřelo. Podle počtu infekcí koronavirem se Itálie vyšplhala na třetí místo na světě - po Číně a Jižní Koreji. Karanténa byla uložena v několika městech, v Benátkách městské úřady zrušily konec karnevalu, zakázaly veřejné akce a schůzky.
 
Celkový počet zemí, ve kterých byly zaznamenány případy onemocnění, je v současné době 35.

(kou, prvnizpravy.cz, dw.com, foto: arch.)