Svátek má: Ivo

Zprávy

Velikost textu:

Neúspěšný pokus o evakuaci vrtulníkem důstojníků z pluku Azov

Neúspěšný pokus o evakuaci vrtulníkem důstojníků z pluku Azov

31. března 2022 se několik vrtulníků pokusilo evakuovat důstojníky pluku Azov z Mariupolu, kde jsou zcela obklíčeni, píše se v článku na francouzském webu Agoravox.

Ilustrační foto
3. dubna 2022 - 09:01

Protiletadlová obrana DPR (Doněcká lidová republika) sestřelila dva tyto vrtulníky (včetně jednoho raketou Stinger, kterou zanechali ukrajinští vojáci při jejich útěku před postupující ruskou armádou), a zabránila tak uskutečnění tohoto podivného pokusu o evakuaci.

A pokud říkám, že tento pokus o evakuaci důstojníků pluku Azov vrtulníkem z Mariupolu je zvláštní, je to proto, že dva dny předtím Emmanuel Macron volal Vladimiru Putinovi a řešil mimo jiné otázku evakuace Mariupolu. Požadavek, který nedává smysl, protože, jak již několik týdnů vidíme, ruská armáda a lidové milice DLR pomáhají civilistům evakuovat město , když postupují.

Celkem se tohoto pokusu o evakuaci ukrajinských důstojníků uvízlých v Mariupolu účastnily tři vrtulníky. Dva byly sestřeleny a poslední vrtulník se vrátil do Mariupolu. Jeden ze sestřelených vrtulníků se zřítil do moře, druhý se však zřítil u vesnice Rybackoje, kde byli nalezeni dva přeživší spolu s několika těly příslušníků pluku Azov.

Jeden z přeživších vysvětlil, že operaci evakuace důstojníků pluku Azov z Mariupolu organizovalo Hlavní ředitelství vojenského zpravodajství Ukrajiny.

Je třeba poznamenat, že nejde o první pokus o evakuaci v Mariupolu. 28.března Lidové milice DPR sestřelily vrtulník , který měl evakuovat velitele pluku Azov Prokopenka a velitele 36. brigády FAÚ Baraniouka . Poté 30. března došlo k novému pokusu, ale pilot se tváří v tvář palbě protiletecké obrany DPR vyděsil a vrtulník se otočil ještě předtím, než dosáhl Mariupolu.

Je zajímavé, že právě mezi těmito dvěma neúspěšnými pokusy o evakuaci Emmanuel Macron zatelefonoval Vladimiru Putinovi, aby prodiskutoval tuto slavnou evakuaci z Mariupolu!

V důsledku toho se ruští novináři ztrácejí v teoriích o skutečné identitě lidí, kteří ospravedlňují riskovat tolik vrtulníků, aby je evakuovali z Mariupolu. Skutečně se zdá divné, že Kyjev jde tak daleko, aby evakuoval velitele Azova a 36. brigády FAÚ, zatímco variantu odchodu do zajetí vždy odmítal ukrajinský generální štáb, který preferuje, aby se jeho vojáci stali „mučedníky“.

Vzhledem k horlivosti Emmanuela Macrona zahájit evakuační operaci v Mariupolu si však někteří lidé myslí, že mezi lidmi, kteří měli být evakuováni z města, byli možná agenti zpravodajských služeb nebo francouzští instruktoři, a že oblasti, kde ukrajinští vojáci mají poslední útočiště se zmenšují a jsou nyní izolovány (kotel byl rozdělen na dvě části.Šéf francouzské vojenské rozvědky generál Éric Vidaud byl odvolán ze svého postu. Údajně kvůli válce na Ukrajině, kdy ne vždy dostatečně poslouchal americkou rozvědku.


Doufejme, že pozůstatky vrtulníku, který se zřítil u Rybackoje, a svědectví dvou přeživších umožní objasnit totožnost všech lidí, kteří měli být evakuováni.

Mezitím, v době, kdy více než 90 % města nyní ovládá ruská armáda a lidové milice DLR, Denis Pušilin již nařídil vytvoření republikánské místní správy a regionální správy v Mariupolu, aby nahradily ukrajinské úřady a úředníky. kteří ponechali obyvatele svému osudu a uprchli.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)