Svátek má: Ivona

Zprávy

Velikost textu:

Nové, levné zbraně Ruska a Číny ohrožují nenahraditelné letadlové lodě!

Nové, levné zbraně Ruska a Číny ohrožují nenahraditelné letadlové lodě!

Rusko a Čína zaměřily většinu své pozornosti na vývoj levných zbraní, které mohou zničit tyto nákladné bojové plošiny - letadlové lodě, napsal The National Interest.

Ilustrační foto
17. července 2018 - 11:05

Uvedl to s odkazem na zprávu britskéhp Královského institutu spojených bojových sil. Zpráva doporučuje, aby úřady nejen modernizovat stávající a vyvíjet nové zbraně, ale také zbavit vojenského materiálu, který již není schopen efektivně fungovat v boji.

Nepříliš drahé ruské a čínské zbraně, jako například „kybernetická válka“ a protilodní rakety, představují  pro Západ hrozbu, protože ten se spoléhá na drahé, jako jsou letadlových lodí, napsal Michael Peck, komentátor The National Interest, s odvoláním na zprávu britského Královského institutu spojených bojových sil (RUSI).
 
„Čína a Rusko se očividně soustředily mnoho (ale ne vše) jejich úsilí na to, jak vytvořit hrozbu pro západní cíle, které jsou velké, je jich málo a jsou drahé,“ cituje studii.


Jak je uvedeno v dokumentu, západní země si uvědomili tento problém finanční nerovnováhy již „v souvislosti s bojem proti terorismu“, kdy vyšlo najevo, že používají rakety v hodnotě 70 tisíc dolarů, které byly odpáleny z letadel, jejichž provozní hodina stojí asi 30.000 dolarů, a to ke zničení pickupu Toyota, který nejvíce stojí 10 tisíc dolarů.
 
Přičemž raketa vyvíjená Ruskem a Čínou, která stojí méně než půl milionu liber (642 tisíc dolarů.), můžete minimálně vyřadit z činnosti britskou letadlovou loď v hodnotě více než 3 miliardy liber (3,9 miliardy dolarů).
 
Britští odborníci z RUSI navrhli rovněž Londýnu nejen inovovat stávající zbraně a vývoj nových technologií, ale také, jak se zbavit těch zbraní, které již nejsou schopny efektivně fungovat v boji a stejně tak opustit modernizace, které jsou buď nemožné nebo příliš drahé.

 
Jak uvedl redaktor National Interest, autoři studie neuvedli, které konkrétní zbraně by měly být zlikvidovány. Ale v kontextu východisek dokumentu, že vojenské technologie Ruska a Číny jsou hrozbou pro malý počet komplexních a nenahraditelných západních platforem, lze říci, že v čele tohoto seznamu, jak se zdá, byly velké letadlové lodě - oblíbené zbraně námořnictva Spojených států.
 
Mezitím studie uvádí, že pro Spojené království je snazší učinit tento krok, protože je nepravděpodobné, že by sama stála proti takovým protivníkům jako je Rusko a Čína, bez podpory Západu, a zejména Spojených států. Koneckonců USA mohou poskytnout vojenské schopnosti, jimiž Británie nedisponuje.
 
„Tím více, je možné, aby si bývalá velmoc jako Británie, grandiózně odcházející z ústředního postavení na světové scéně, stačíla si uvědomit realitu situace,“ dodal Michael Peck

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)