Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Odkud pocházejí AK-47? Z Ruska? Ne, z Floridy

Odkud pocházejí AK-47? Z Ruska? Ne, z Floridy

Týden a půl poté, co střelec zabil 17 lidí na Marjory Stoneman Douglas High School v Parklandu na Floridě, se jen pár minut odtud shromáždila skupina protestujících.

Útočné pušky "kalašnikov"
6. března 2018 - 03:20

S transparenty a megafonem v ruce, stáli před ústředím společnosti Kalashnikov USA, která vyrábí oblíbené útočné pušky AK-47s. Jedna žena drží plakát s nápisem “ne, nechceme to tady„ a na plakátu je ještě namalovaný srp a kladivo. Pokud by USA neuvalily sankce proti Rusku, tak by tady ten podnik nebyl, píše se v článku.
 
"AK-47 jsou válečné zbraně a vyrábíme si je na vlastním dvorku," řekl Mitchell Stollberg, předseda místního sdružení Progresivních demokratů Ameriky (PDA), progresivní politické organizace působící uvnitř i vně Demokratické strany Spojených států, "a pak zjistíte, že to byla ruská společnost a to je ještě horší."

Společnost Kalashnikov USA začínala jako dovozce střelných zbraní od společnosti Kalashnikov Concern, ruské společnosti. To se změnilo poté, co bývalý prezident Barack Obama uložil sankce některým ruským firmám v roce 2014 kvůli zásahu Ruska na Ukrajině. Seznam zahrnoval i společnost Kalashnikov. Ruský podnik tehdy uvedl, že sankce "jsou proti zájmu amerických spotřebitelů."

Začátek historie ruské zbrojovky se datuje na začátek 19.století za panování cara Alexandra I.. Nyní je zbrojovka pojmenovaná podle ruského generálporučíka Michaila Kalašnikova, který vyvinul AK-47, společnost se stala největším  ruským výrobcem útočných a ostřelovacích pušek, řízených dělostřeleckých systémů a přesných zbraní. Vyrábí také lovecké brokovnice a sportovní pušky, a říká se, že produkuje 95 procent ručních palných zbraní v Rusku. Pětatřicet procent společnosti je ve vlastnictví státu a zbytek vlastní soukromí investoři.


Po zavedení protiruských sankcí začal Kalashnikov USA vyrábět vlastní zbraně včetně verze AK-47. "Začali jsme s osvědčeným designem AK-47, který využívá ruské dědictví dlouhého zdvihu, plynového pístu a rotačního šroubu," píše americká společnost na svých internetových stránkách. "K této legendární střelné zbrani jsme přidali americkou inovaci."

Kalashnikov USA se rozhodl přemístit společnost z Pensylvánie na Floridu v roce 2015 do  objektu na ploše 40 000 čtverečních metrů. Mluvčí Kalashnikov USA uvedl pro Florida Sun Sentinel, že společnost předpokládá, že bude prodávat především zámořským kupcům, a v květnu 2017 společnost  oznámila, že začala exportovat.
 
(rp,prvnizpravy.cz,newsweek,foto:arch.)