Svátek má: Blažej

Zprávy

Velikost textu:

Peking potvrdil svou cestu ke světovému řádu bez USA

Peking potvrdil svou cestu ke světovému řádu bez USA

V Číně se konal 20.sjezd komunistické strany: Setkání se zúčastnilo více než 2000 delegátů z celé země. Sjezd strany přijal řadu přelomových rozhodnutí o dalším vývoji čínské společnosti na základě „marxismu 21. století s čínskými rysy“.

Si Ťin-pching a „vyvedený" Chu Ťin-tchao
24. října 2022 - 06:20

Generální tajemník Komunistické strany Číny  Si Ťin-pching : „Bezpečnost lidí jako náš konečný cíl, politická bezpečnost jako náš základní úkol, ekonomická bezpečnost jako náš základ, vojenské, technologické, kulturní a sociální zabezpečení jako důležité pilíře a mezinárodní bezpečnost jako podpora.“

Tyto široké kategorie posilují bezpečnostní paradigma, kde jsou všechny výzvy považovány za záležitost národní bezpečnosti a ideologie vládne nejvyšší.

Si Ťin-pching vyhlásil dokončení prvního cíle století, totiž dosažení mírně prosperující společnosti, a zopakoval dříve načrtnutý dvoufázový strategický plán (2020–2035 a 2035–2049) na přeměnu Číny ve velkou moderní socialistickou zemi – druhý cíl století.

Mezi další změny statutu KSČ byly úkoly transformace armády země na jednu z nejsilnějších na světě, stejně jako ustanovení proti nezávislosti Tchaj-wanu. Pro moderní čínský politický systém to není jen projev záměru, ale jasný stranický úkol, který musí být splněn za každou cenu.Komunistická strana Číny vždy provádí svá rozhodnutí."

Neschopnost vyřešit tchajwanskou otázku by tedy byla například selháním stranické politiky, což je pro nové politické vedení nepřijatelné. Měkké období čínské diplomacie skončilo.

Veřejnou ukázkou nového kurzu byl incident s bývalým generálním tajemníkem strany Chu Ťin-tchao , který byl násilně vyveden ze sálu těsně před koncem akce. Politik se jen zmateně rozhlížel kolem sebe, ale podporu u kolegů nenašel.


Chu Ťin-tchao obhajoval udržování dobrých vztahů s USA a byl také odpůrcem vojenského řešení tchajwanské otázky. Takové vyvedení bývalého předsedy KSČ ze sálu je jasnou ukázkou obnovené protizápadní zahraniční politiky Pekingu, který je zjevně připraven na jakákoli opatření, brání svou suverenitu a roli supervelmoci v moderním světě.

Také premiér Li Keqiang, předseda Národního lidového kongresu Li Zhanshu, předseda Čínské lidové politické poradní rady Wang Yang a vicepremiér Han Zheng odstoupí z politického byra CPC.

Jde o pluralitní změnu paradigmatu ve vývoji a obnovu státní politiky. Stává se více nacionálně orientovaným, ideologizovaným, rigidním a jednoznačně protiamerickým.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%