Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

Polsko chce po Německu reparace ve výši 850 miliard dolarů!

Polsko chce po Německu reparace ve výši 850 miliard dolarů!

Polsko odhaduje škody způsobené Německem během druhé světové války na 850 miliard dolarů. Uvedl to vedoucí komise Sejmu pro reparace Arkadiusz Mularczyk, jehož slova cituje portál rp.pl.

Ilustrační foto
4. března 2018 - 04:20

„Mluvíme o obrovských, ale odůvodněných částkách za zničená města a obce, hospodářství a průmyslu. Za ztracený demografický potenciál naší země,“ řekl Mulyarczyk s tím, že otázka reparací nebyla vyřešena.

Současně se poslanec domnívá, že pro Polsko nemá smysl požadovat odškodnění od Ruska, protože „nerespektuje mezinárodní právo".

Kaczynski: Německo nemůže Polsku odmítnout reparace!

Předtím Úřad pro analýzu polského Sejmu dospěl k závěru, že Varšava má důvod požadovat od Berlína 48,8 miliardy dolarů reparací. Německá vláda se však domnívá, že otázka vojenských reparací Polsku je uzavřena.


Podle rozhodnutí Postupimské konference z roku 1945 dostalo Polsko reparace z podílu SSSR pocházejícího z východní zóny Německa. O několik let později SSSR a Polská lidová republika uzavřely dohodu, která od roku 1954 zastavuje výběr odškodnění od NDR. Nynější polská vláda však akt své předchůkyně považuje za neplatný.

(kou, prvnizpravy.cz, rp.pl, foto: arch.)