Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Premiér Saska: Drtivá většina Němců chce dobré vztahy s Ruskem!

Premiér Saska: Drtivá většina Němců chce dobré vztahy s Ruskem!

Saský premiér Michael Kretschmer (CDU) věří, že jeho kritika německé sankční politiky vůči Rusku posloužila jako důležitý impuls, který situaci dříve či později změní.

Ilustrační foto
17. září 2019 - 10:15

Zároveň mnozí podporovali jeho iniciativu, a politik dodal: „Velká většina Němců chce dobré vztahy s Ruskem.“

Saský premiér Michael Kretschmer je přesvědčen, že jeho kritika německé sankční politiky vůči Rusku nebyla zbytečná. V rozhovoru s Die Weltem uvedl, že tímto způsobem zahájil „opožděnou diskusi“ o důležitém tématu. „Nebyla to zkouška odvahy v duchu: nakonec o něčem rozhodli," vysvětlil. „Ne, uvědomili jsme si svou odpovědnost. A podpořili nás: předseda vlády Dolního Saska Stefan Weil, podnikatelé. To byl důležitý impuls, který mění situaci. Ne dnes, ne zítra, ale ve střednědobém výhledu. Drtivá většina Němců chce dobré vztahy s Ruskem.“


Premér Saska se v této souvislosti pustil nejen do spolkové vlády v Berlíně, ale i do „populistů“ z AfD.

Rovněž poznamenal, že byrokracie v Německu „dusí“ podnikání. „Vláda neustále slibuje zlepšení, ale nic se neděje. Místo toho federální ministr životního prostředí místo toho plánuje zakázat plastové sáčky a vyhrožovat pokutami až 100 tisíc eur. Co to je? Politika začíná pozorováním reality. A nakonec lidé jasně popisují realitu,“ uvedl směrem k Berlínu a dodal, že nepotřebuje doporučení hlavního města.

Kretschmer byl také znepokojen tím, že v nedávných volbách do saského státního parlamentu mnoho voličů odevzdalo své hlasy „populistickým stranám“. Podle něj taková politická sdružení jako „Alternativa pro Německo“ nesou „nesmysly“ a šíří „nechutné konspirační teorie“. „Takové chování je nepřijatelné v každé rodině – s tejně tak ve vládě," zdůraznil premiér.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)