Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

Protipolská demonstrace ve Lvově: Lvov je město Stepana Bandery!

Protipolská demonstrace ve Lvově: Lvov je město Stepana Bandery!

Podle portálu zaxid.net se v neděli večer ve Lvově uskutečnila protipolská demonstrace. Jeho účastníci vykřikovali hesla, že "Lvov je město Stepana Bandery".

Z demonstrace
5. března 2018 - 06:20

Aktivisté pravicových organizací pochodovali s pochodněmi a vyvolávali provokativní protipolské slogany. Demonstrace probíhala v centru města. Podle organizátorů se demonstrace zúčastnilo více než tisíc lidí.

Pochod byl zorganizován při příležitosti 68. výročí úmrtí Romana Šuchevyče, který byl velitelem ukrajinské povstalecké armády (UPA). Demonstranti křičeli "Nezapomeňte cizinci, tady je Ukrajina!" nebo "Lvov není pro polské pány".

Účastníci průvodu zdůraznili, že demonstrací chtěli „ukázat, že Lviov je město Stepana Bandery". Demonstranti také protestovali proti novele polského zákona o Ústavu národní paměti (IPN), která předpokládá sankce za popírání zločinů ukrajinských nacionalistů.

„Nejsme proti Polákům, ale my jsme proti populistické polské vládě, která přijala tento skandální zákon,“ řekl jeden z účastníků demonstrace.

Polští pohraničníci se začali dotazovat Ukrajinců, kteří chtějí získat právo pobytu v Polsku, na jejich postoj k Stepanu Banderovi a Organizaci ukrajinských nacionalistů - ukrajinské povstalecké armádě (OUN-UPA). V praxi tak nahnědlý ultranacionalismus, který zachvátil Ukrajinu za pomoci pomajdanské vlády, začíná narážet již na hranicích s Evropskou unií.

Kukiz: Polský Sejm konečně odhlasoval zákon proti banderismu. Právě jsme schválili zákon zakazující propagaci banderismu v Polsku! Čekali jsme od 6 července 2016 konečně! Napsal na svém Facebooku polský politik a poslanec Pawel Kukiz.

(rp,prvnizpravy.cz,zaxid.net,foto:zaxid.net)