Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Evropa podceňuje důsledky odstoupení USA od smlouvy o INF!

Rusko: Evropa podceňuje důsledky odstoupení USA od smlouvy o INF!

Ruský senátor Alexej Puškov uvedl, že Evropa si není plně vědoma negativních důsledků odstoupení USA od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.

Alexej Puškov, ruský senátor
9. října 2019 - 13:52

„Evropa naprosto nechápe důsledky odstoupení USA od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu ... Uklidňují nás, že je to kvůli obavám USA ohledně činnosti Číny a nahromadění jejích jaderných zbraní. Ale ... jakmile se (rakety) objeví, okamžitě se je snaží někam umístit,“ řekl Puškov na úterý v Minsku na mezinárodní konferenci „Evropská bezpečnost: odejít od okraje propasti“. Poznamenal, že tento případ by mohl začít „v Asii a poté v Evropě a poté se země vrátí k jaderné konfrontaci poloviny 80. let“.


Politik poznamenal, že Ruská federace v reakci na rozhodnutí USA zmrazila svou účast ve Smlouvě o INF, ale smlouvu neukončila. „Pokud USA budou považovat za nutné se k ní vrátit, automaticky se k dohodě vrátíme," řekl Puškov. Připomněl ruský návrh zemím NATO na zavedení moratoria na rozmístění raket v Evropě, které nebylo přijato, a podpořil iniciativu běloruského prezidenta vést rozsáhlá jednání na toto téma. „Proč to země NATO odmítají už na prahu? Chybí nám zdravý rozum," konstatoval Puškov.

Platnost smlouvy o INF vypršela 2. srpna. Na začátku tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od této dohody a obvinil Rusko z jejího dlouhodobého porušování. Moskva odmítá veškerá obvinění. Na začátku července podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o pozastavení smlouvy. Rusko opakovaně prohlásilo, že je plně v souladu se Smlouvou o INF. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má pro Washington velmi závažné otázky ohledně provádění smlouvy samotnými Američany. Podle něj jsou tvrzení USA o porušení Smlouvy o INF naprosto neopodstatněná.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)