Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Řeči o „zadržování“ Ruska jsou jen výmluvou pro expanzi USA!

Rusko: Řeči o „zadržování“ Ruska jsou jen výmluvou pro expanzi USA!

Ruští politici i média jsou zaskočni neustálou propagandou Spojených států a NATO o údajné ruské „agresi“, snaží se argumetovat, ale jakoby je nikdo neslyšel.

Ilustrační foto
12. června 2019 - 04:20

Všechny řeči o „zadržování" Ruska v obranném plánu jsou dobrou výmluvou pro Spojené státy při prosazování jejich vlivu a přítomnosti ve správných regionech, konstatoval šéf mezinárodního výboru Rady federace Konstantin Kosačev.

Poslanec poznamenal, že rozpočet Pentagonu ve fiskálním roce 2020 (začne 1. října) bude činit 733 miliard dolarů. Podle něj „obranný“ rozpočet amerického vojenského resortu poskytuje na provádění operací v zahraničí 69 miliard dolarů. „Na první pohled to není tak moc ani ve vztahu k celkové částce, ale pozor, je to více, než celkový vojenský rozpočet Ruska nebo například Indie,“ napsal senátor na své facebookové stránce.

Kosačev srovnal „obranné“ rozpočty Ruska a Spojených států a poznamenal, že tento rok je rozpočet Ministerstva obrany USA 15,1krát vyšší než rozpočet ruské armády. Podle senátora se od roku 2017 do roku 2019 výdaje Ruské federace snížily o 19%, zatímco ve Spojených státech vzrostly ve stejném období o 15%.


„Ale notoricky známé zastrašování Ruskem je dobrou výmluvou pro prosazování svého vlivu, zajištění své přítomnosti v důležitých regionech, vyvíjení tlaku na spojence a samozřejmě pro nekalou soutěž na trhu se zbraněmi,“ napsal.

Poslanec také poznamenal, že realizace Evropské iniciativy pro program zadržování, která předpokládá zvýšení počtu amerických sil a „zadržování ruské agrese" v Evropě, by měla vyčlenit 6,5 miliardy dolarů. „Je jasné, že tyto peníze nebudou „zadržovat“ žádnou mytickou ruskou agresi, ale samozřejmě půjdou na platby hlavně americké armádě, zboží a služby,“ dodal Kosačev.

A není sám. Rovněž náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško reagoval na současnou politiku Severoatlantické aliance.

„NATO se dnes rozvíjí v duchu studené války. Nevím proč, ale možná proto, že se NATO ukázalo být nevhodné pro novou bezpečnostní situaci, neschopnou se stát atraktivním z hlediska boje proti novým hrozbám a výzvám? Teď se snaží znovu vytvořit atmosféru studené války jako ryba ve vodě a přinutit každého, aby plýtval zdroji na likvidaci neexistujících hrozeb,“ řekl Gruško novinářům.

(kou, prvnizpavy.cz, facebook.com, ria.ru, foto: arch.)