Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Šéf Totalu: Kvůli sankcím se Moskva stále více cítí jako „obležená pevnost"

Šéf Totalu: Kvůli sankcím se Moskva stále více cítí jako „obležená pevnost"

Západoevropský byznys cítí, že jsou protiruské sankce vadné. Dokládá to i rozhovor hlavního výkonného ředitele společnosti Total Patrick Puyanné s Le Mondem, kde zkritizoval sankce proti Rusku.

Patrick Puyanné, ředitel Totalu
8. února 2018 - 10:15

Podle Puyanne už Moskva nedoufá, že se sankce zruší a bude se stále více cítit jako „obléhaná pevnost". Dodal, že sankce jsou „zlým systémem", kvůli němuž trpí lidé.

Podle Puyanné musí republikáni a demokraté za účelem odstranění protiruských sankcí dosáhnout dohody v americkém Kongresu, kde jsou ale velmi silné protiruské názory. Kromě toho v Evropě neexistuje v této otázce žádná pozitivní dynamika. Proto podle šéfa Totalu Moskva už nedoufá, že se sakce zruší a stále více se cítí jako „obléhaná pevnost".

Handelsblatt: Východoněmecké země žádají revizi sankcí proti Rusku!
 
Není divu, že se Rusko nevěnuje palivovému embargu proti Severní Koreji. Činnost Ruska v Sýrii a Libyi může být také vysvětlena snahou uniknout z izolace, uvedl Puyanné.
 
Sankce jsou „zlým systémem", kvůli kterému lidé trpí a nemají jinou možnost, než podpořit svoji zemi. To je důvod, proč se autoritářský režim a nacionalistické názory v Rusku zintenzivňují, tvrdí Puyanne.
 
Vedoucí společnosti Total uvedl, že projekt jeho společnosti v Íránu South Pars 11 dosahuje dobrého pokroku a práce pokračují, přestože situace v Kongresu USA zůstává nejistá. „Pokud se Američané rozhodnou stáhnout se z jaderné dohody a uloží další sankce, vážně nás to rozčílí," řekl Puyanné.

 
Co se týče ropného a plynárenského průmyslu, pak podle Puyanne nyní cítí nedostatek velkých investic. Šéf společnosti Total varuje, že po roce 2020 hrozí nebezpečí, že bude nedostatek ropných produktů. „Poptávka roste velmi rychle a v posledních třech letech dokonce dvakrát rychleji, než o tři roky dříve," poukázal Puyanné. Když ceny ropy klesnou, investice přestanou proudit, ale spotřeba ropy se zvyšuje.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)