Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Skandál s „falešnými" MiGy-21 dodaných Chorvatsku Ukrajinou!

Skandál s „falešnými" MiGy-21 dodaných Chorvatsku Ukrajinou!

Mezi Chorvatskem a Ukrajinou vypukl hlasitý skandál okolo „modernizovaných" bitevniků MiG-21. Ukázalo se, že letadla, za jejichž opravy Záhřeb zaplatil Kyjevu asi 22 milionů dolarů, jsou zcela nepoužitelná.

Stíhačky MiG-21
7. února 2018 - 10:10

Zdá se, že obchodovat s Ukrajinou ohledně strojírenských a vojenských technologií se stává značným rizikem.

Chorvatské úřady v úmyslu nahradit s provozuschopnými letadly, nebo dostat své peníze zpět, napsal list Jutarnji noviny s odvoláním na zdroje na ministerstvu obrany.

Chorvatsko vrátí na Ukrajinu čtyři MiG-21 a výměnou za požadavek na spravená letadla - v rámci státních záruk. Jak napsal Jutarnji list, minulý týden ministerstvo obrany balkánské republiky poslalo opříslušný úřední dopis ukrajinským partnerům.

V roce 2014 opravila ukrajinská státní společnost „Ukrspetsexport“ sedm chorvatských MiG-21. Kromě toho Záhřebu prodala pět těchto strojů, které, podle novin, až do roku 1998 byly v bulharském leteckém arzenálu. „Ukrspetsexport“ koupil MiGy na součástky, a pak přerazil čísla na bitevnicích, přemaloval je a prodal pod tvrzením „hluboce modernizované techniky“.

Ukrajinská korupce: Proč nové motory, dáme staré a rozdíl máme v kapse!

Dohoda o opravách letadel a nákupu použitých strojů předpokládá, že stíhačky budou sloužit dalších 10 let - až do roku 2023, ale po několika letech Air Force Chorvatska zjistilo neletuschopnost strojů. Začaly mít problémy s navigačním zařízením a únikem oleje. Současně u jednoho selhal motor ve vzduchu, a jen díky úspěšnému manévru chorvatských pilotů se podařilo zabránit katastrofě.


Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak během své lednové návštěvy Záhřebu připustil, že smlouva byla „ne zcela splněna“ a slíbil důkladné vyšetřování nekvalitních oprav stíhaček MiG-21. Chorvatská strana na základě této dohody zaplatila Kyjevu 22 milionů dolarů.

(kou, prvnizpravy.cz, jutarnji.hr, foto: arch.)