Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Světový pohár je rána pro všechny rusofoby, takový „novičok“

Světový pohár je rána pro všechny rusofoby, takový „novičok“

Korespondent Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Friedrich Schmidt dostal v roce 2014 v Moskvě zvláštní bojový úkol.

Fotbaloví fanoušci
13. července 2018 - 03:20

Jeho úkolem jako korespondenta Frankfurter Allgemeine Zeitung byla neustálá válka proti ruskému prezidentu  Putinovi a proti všemu, co je v zájmu geograficky největší země na světě, Rusku. Takové zájmy nemohou být ale v souladu se zájmy "Západu" a jeho transatlantické elity, alespoň z pohledu Schmidta a jeho chlebodárců.

V současné době však Friedrich  Schmidt i Berthold Kohler, vydavatel FAZ, mají spíše nepříjemné týdny. I přes neúčast Německa v závěrečných bojích, jsou němečtí návštěvníci nadšeni ze Světového poháru, který je považován na celém světě jako vynikající úspěch pro pořádající zemi.

K vidění jsou nejen fantastické ultra-moderní stadiony, hladká organizace, vysoké, ale ne vynucené bezpečnostní opatření. Němečtí návštěvníci Světového poháru narazili na zemi a její obyvatele, kteří kulturně a civilizačně neoddělitelně patří k této Evropě.

Ti, kteří, stejně jako autor tohoto textu, cestovali při  příležitosti Světového poháru  do Moskvy, Soči, Kazaně a Petrohradu, tak zjistili, že i v Kazani v silně muslimském Tatarstánu, nebyl žádný problém. A ten kdo neváhal komunikovat s obyčejnými obyvateli Ruska, i  přes nedostatek jazykových dovedností na obou stranách mohl rychle zjistit, jak populární Putin je ve své vlastní zemi, a proto návrat Krymu k Rusku je v celé zemi považován za správný.

Také zůstane památné, ale i zrovna tak pro nás ostudné zvolání  sympatického mladého průvodce, který vítal návštěvníky z Tübingenu na letišti v Soči se slovy: „My Rusové jsme zcela normální lidé jako vy“.

Bylo možné  vidět tisíce Němců  na Rudém náměstí v Moskvě, na plážové promenádě v Soči nebo v Baumana-pěší zóně v Kazan dokonce i  trenéra Loewa. Notoricky známí rusofobové Kohler a Schmidt by měli být šťastní z rychlého kolapsu německého fotbalového mužstva, jinak by oni i mnoho dalších německých návštěvníků  byli  „infikováni“ pozitivními dojmy.


Samozřejmě že v Rusku existují značné sociální a politické problémy a každodenní život pro většinu lidí je těžší než v Německu. Bývalá  Mekka komunismu byla přeměněna na kapitalistickou společnost, která je často silnější než v současné době v Sasku a Hesensku. Ale v Moskvě nebo jakémkoliv jiném místě konání Světového poháru si všichni obyvatelé velmi dobře uvědomují, že unikli díky dlouhé Putinově vládě traumatickému chaosu devadesátých let a mohou vést lepší život.

To je notoricky známé v Rusku, ale pro novináře z FAZ  nebo ARD / ZDF, vykreslujících obraz zlého Putina, je to obtížné pochopit. Velmi úspěšný Světový pohár hluboce zahanbil jeho negativní propagandu. I bez návštěvy Angely Merkelové v Rusku, je skutečným vítězem turnaje Ruská federace. Friedrich Schmidt a spol. budou muset silně pracovat, aby ten pozitivní obraz Putinova Ruska změnili.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)