Svátek má: Naděžda

Zprávy

Velikost textu:

Taliban nepustil „spolupracovníky“ USA z Afghánistánu

Taliban nepustil „spolupracovníky“ USA z Afghánistánu

Mnoho obyvatel Afghánistánu, které měli být evakuováni do Spojených stáů nebude moci ve světle ofenzívy radikálů z radikálního hnutí přijít do Kábulu.

Z letiště v Kábulu
26. července 2021 - 07:20

„Tisíce Afghánců, kteří mají právo odjet do Spojených států, nyní čelili poslední smrtící překážce - dostat se do Kábulu, aniž by byli Talibanem zajati nebo zabiti," uvádí se v článku.

Podle kanálu NBC zaslaly americké úřady tento týden e-maily stovkám Afghánců, kteří dříve poskytovali pomoc americké armádě, a to i jako překladatelé. Byli informováni, že je čas se připravit na evakuaci do Spojených států nebo do třetích zemí. Afghánci se musí sami dostat do Kábulu, aby byli evakuováni, “ uvedl kanál.Podle NBC někteří obyvatelé země řekli americkým úřadům, že nemohou přijít do Kábulu, protože silnice již byly pod kontrolou Talibanu. Desítky Afghánců se obrátily s žádostí o finanční pomoc na charitativní organizace ve Spojených státech. Říká se, že cestu do afghánského hlavního města nemohou zaplatit sami.

Podle zpráv západních médií asi 18 000 Afghánců, kteří pomohli americkým jednotkám, včetně překladatelů, a asi 53 000 dalších členů rodiny doufá, že dostanou přistěhovalecká víza do Spojených států. Jedná se však o poměrně zdlouhavý proces, proto bylo rozhodnuto o jejich evakuaci. Předpokládá se, že budou přijímat imigrační víza na amerických vojenských základnách, a to i ve třetích zemích.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)